Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T17:38:45+01:00
Przetwarzając ropę naftową otrzymujemy benzynę, naftę, oleje smarowe i silnikowe oraz inne produkty naftowe, będące surowcami do produkcji wielu artykułów, jak np.: środki piorące, tworzywa sztuczne, wyroby gumowe, nawozy sztuczne, kosmetyki, leki, materiały wybuchowe itp.
Przemysłowa rola tego surowca sprawia, że jego wydobycie, eksport i import oraz ceny mają w ekonomii światowej doniosłe znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i polityczne.

Zużycie ropy naftowej w ostatnich latach bardzo wzrosło, produkty otrzymywane w wyniku przeróbki tego cennego surowca znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach naszego życia.
3 4 3
  • Użytkownik Zadane
2010-01-19T17:40:59+01:00
Wypływała często na powierzchnię ziemi, a chłopi zagęszczali ją i używali jako smaru i lekarstwa. Karczmarze w poszukiwaniu alkoholu zaczęli ją destylować i otrzymali przezroczystą ciecz palącą się jasnym płomieniem—naftę. Stosowano ją także jako balsam do ciała, bądź nacierano nią główkę pochodni, by paliła się dłużej.
Znaczenie ropy wzrosło, kiedy Ignacy Łukasiewicz skonstruował lampę w której paliła się nafta, dając światło o wiele mocniejsze niż używane dotychczas świece. W 1853 roku po raz pierwszy użyto lampy naftowej do oświetlenia sali operacyjnej.

Jest bardzo ważnym surowcem energetycznym jest ropa naftowa.
2 5 2