Odpowiedzi

2010-01-19T17:47:52+01:00
Cześnik:
gwałtowny, porywczy, wybuchowy, szalony, gościnny, nieśmiały, raptowny, honorowy

Rejent:
cichy, opanowany, skryty, inteligentny, chciwy, hipokryta, podstępny, uparty, przebiegły, sprytny, pobożny, obłudny
2010-01-19T18:00:39+01:00
Charakterystyka Porównawcza.
Głównymi bohaterami utworu A. Fredry ,,Zemsta'' są Rejent Milczek I Cześnik Maciej Raptusiewicz. Mieszkają w zamku i są sąsiadami. Wywodzą sie z rodzin szlacheckich. Rejent jest właścicielem poławy zamku, a Cześnik żyje na łasce Klary, właścicielki drugiej połowy. Milczek jest wdowcem wychowującym syna Wacława, a Maciej srarym kawalerem.
Bohaterowie jak przystało na szlachciców noszą szlacheckie stroje. Rejenta cechował niski wzrost, był zgarbiony i chodził z rekami założonymi za plecy. Cześnik natomiast odznaczał się wysokim wzrostem, był grubszy i często gestykulował.
Obaj bohaterzy są bardzo konfliktowi, nieustępliwi i intryganci. Rejent, gdy dowiaduje się o planach Cześnika wobec Podstoliny, robi wszystko aby zerwać zaręczyny. Maciej za odebranie narzeczonej zwabia Wacława do siebie i zmusza go do ślubu z Klarą. Rejent był człowiekiem chytrym i chciwym, o czym przekonuje jego postępowanie wobec muraży. Zmusza ich do fałszywych zeznań i wysyła bez zapłaty. Cześnik cechował się zawistością, był wybuchowy i łatwo było go rozgniewać. Świadczy o tym, że był zawistny sytuacja gdy Rejent chciał naprawić mur to przepędzał robotników.
edług mnie Cześnik był ciekawszą postacią, gdyż sprawiał wrażenie miłego i wesołego człowieka. Rejent natomiast był nudną postacią, gdyż jest skryty kłamliwy i obłudny.Ja to miałam i pani powiedziała że dobrze mam nadzieje że sie przyda:)
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T18:06:03+01:00
Cześnik Maciej Raptusiewicz nosi znaczące nazwisko , które go charakteryzuje . Cześnik jest osobą bardzo porywczą , gwałtowną oraz skorą do gniewu . Jego tytuł , oznacza osobę , która podawała potrawy na królewski stół . Tytuł szlachecki bohatera świadczy o jego przynależności do najwyższej wówczas warstwy społecznej wśród polaków . Był też prawnym opiekunem swej bratanicy Klary . Natomiast Rejent Milczek to człowiek będący całkowitym przeciwieństwem Cześnika . Były pracownik sądu , któremu wykonywany zawód narzucał układność . Dorobił się i obecnie pragnął umocnić swą pozycję społeczną próbując zagrabić drugą część zamku od sąsiada . Choć jest człowiekiem , wykształconym nie osiągnął znaczących sukcesów w zawodzie , a więc trudno mu cieszyć się życiem .
Cześnik to starszy , wysoki , dobrze zbudowany mężczyzna jest gwałtowny , porywczy i wybuchowy . Jego ubiór symbolizuje sprawowany niegdyś wysoki urząd królewski , dostrzega się to w posiadanym przez niego żupanie , pasie oraz skórzanych , wysokich butach , zamczystych rękawach . Nie według mody , jednak dobrego gatunku materiału . Natomiast Rejent Milczek ukazuje w ubiorze swą obłudę . Ubiera się skromnie , w jego stroju dominuje kolor czarny , który podkreśla jego usłużność . Uważa że wydatki związane z zakupem ubioru są zbytkiem .
W zachowaniu Cześnika dominuje przyjmowanie póz , bogatego i wielkiego pana , łatwo go rozgniewać , a wtedy staje się nieobliczalny . Jest człowiekiem pełnym pychy i okrucieństwa . Myślenie nie stanowi jego mocnej strony , podejmuje nagłe decyzje , nie myśli o konsekwencjach , ma wybuchowy charakter oraz powoduje że w każdej chwili jest gotów do rękoczynów . Prędzej działa niż myśli ze sposobu , w jakim mówi , można wywnioskować że pasjonuje się polowaniem ( wyrazy myśliwskie np . mocium panie ) , który znajduje ujście w snuciu intryg , polegających na pisaniu listów miłosnych , które ukazują jego nieudolność . Rejent Milczek zachowuje się tak jak człowiek bez tolerancji , który nie zna sprzeciwu . Prowadzi go to do snucia kolejnych intryg , których celem jest zaburzenie życia sąsiadów . Ten niemoralny człowiek , skryty , dwulicowy i obłudny udaje świętoszka .
Zarówno Cześnik Raptusiewicz jak i Rejent Milczek są nietypowymi . Ich podobieństwa podejściu do innych może być wzorem dla wielu współczesnych nastolatków .


ps . mam nadzieję że wszystko napisałam dobrze , pani z polskie sprawdzała rok temu przed konkursem , i wszystko było ok . ;)
1 5 1