Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T18:26:48+01:00
Czy czesnik i rejent sa podobni? w pewnym sensie tak. weicej chyba znajdziemy roznic niz podobienstw.a moze jednak nic .. przyjrzyjmy sie blizej tym postaciom .
Cześnik Raptusiewicz jest starym kawalerem,ale opiekuje się Klara.posiada polowe zamku. jest sąsiadem rejenta. w hierarchii urzędów szlacheckich zajmuje dziewiąte miejsce. jego nazwisko jest doskonalym odbiciem jego osobowosci . oznacza czlowieka gwaltownego .
Cześnik jest wybuchowy,skłonny do kłótni ,konfliktowy. nie zwraca uwagi na uczucia innych osób. czuje się lepszy od pozostałych .to osoba impulsywna i porywcza. okazuje się być również przebiegła, o czym świadczy pisany przez Dyndalskiego list rzekomo od klary do Wacława .
Uważam że Cześnik pomimo swego nazbyt pobudliwego temperamentu jest sympatyczna osoba.
Rejent milczek jest wdowcem. opiekuje się swym synem Wacławem. Oprócz polowy zamku posiada również wieś .jego nazwisko jest znaczące, milczek , czyli człowiek małomowny, skryty . w hierarchii urzedow szlacheckich zajmuje pozycje nizsza od czesnika , tzn. znajduje sie na ostatnim , bądź przedostatnim miejscu .
Rejent to bardzo ciekawa postac. stwarza pozory cichego i niewinnego . czlowieka, choc naprawde jest przebiegly i sprytny. > czesto powtarza ''niech sie dzieje wola nieba , znia sie zawsze zgadzac trzeba''. jest malomowny, zamkniety w sobie i skapy . mowi cicho i slodko . nienawidzi czesnika , uwaza go za najwiekszego wroga. zazdrosci mu wszystkiego. nie znosi sprzeciwu. nie liczy sie zniczim zdaniem .
Moim zdaniem rejent nie zasługuje na miano prawdziwego przyjaciel, ponieważ jest fałszywy i oszukuje każdego , kogo spotka na swojej drodze.
Sadzę , że obydwie postaci sąsiadów są diametralnie rożne. obaj mężczyźni nawzajem uzupełniają się wadami. Myślę że gdyby te osoby nie miały tak rożnych temperamentów książka ta byłaby nudna i nie ukazywałaby tak dokładnie codzienności życia sąsiedzkiego. Uważam ,ze bohaterowie książki mogliby się zaprzyjaźnić .