Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T18:25:03+01:00
Polska w X w. stanowiła połączenie róznych plemion. Czynnikiem, który pomógłby zjednoczyć je w całość był Chrzest przyjęty przez Mieszka I w 966r. Dzięki niemu możliwe stało się jego małżeństwo z Dobrawą - córką czeskiego księcia Bolesława. Związek ten miał wyraźny cel polityczny - sojusz z Czechami. Jednak to nie była jedyna korzyść z tego wydarzenia. Polska weszła do społeczności chrześcijańskiej, w obręb cywilizacji i kultury łaćińskiej. Do naszego kraju przybywali księża i zakonnicy, którzy przynieśli ze sobą m.in. znajomość pisma. Nowa religia i jednolita organizacja powodowała zacieranie się róznic między plemieniami i kształtowanie jednolitego społeczeństwa polskiego.
1 4 1
  • Użytkownik Zadane
2010-01-19T18:43:08+01:00
Chrzest Polski nastąpił w 966 roku. Najpierw chrzest przyjął władca Mieszko I, a następnie rozpoczął się proces chrystianizacji całej Polski.Ten proces trwał do początku XIII wieku, a według niektórych źródeł nawet do XVII w. Na przełomie wieku X-XI rozpoczęto budowanie kościelnej organizacji. Chrzest pierwszego z naszych władców nastąpił w Ostrowie Lednickim, Gnieźnie lub Poznaniu, ponieważ na terenach tych miast znaleziono budynki przeznaczone do obrzędu chrztu z II połowy X wieku, co najprawdopodobniej świadczy o zaistniałej sytuacji.

Mieszko pojął, że przyjęcie religii chrześcijańskiej umożliwi mu upodobnienie Polski do silniejszych oraz lepiej zorganizowanych państw europejskich. Pozwoli także zabezpieczyć się przed zaborczymi dążeniami cesarstwa niemieckiego.

Mam nadzieję że pomogłam.
+załącznik (obraz)