Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-19T19:03:45+01:00
Nazwa włoska - organo
skrót partyturowy - Org.

Organy są największym i najdroszym z instrumentów muzycznych . Składają się
z wielu setek , a nawet tysięcy piszczałek różnej wielkości i kształtów . Każda z nich wydaje tylko jeden dzwięk o określonej wysokości i barwie .
Im niższy dźwięk , tym piszczałka większa . Połączone są z klawiaturami przy pomocy skomplikowanego systemu przewodów .
Istnieją dwa typy piszczałek organowych :
-piszczałki wargowe przypominające flaty podłużne ;
-piszczałki języczkowe , z drgającymi metalowymi blaszkami .
Organy mają kilka klawiatur ręcznych czyli manuałów.W dolnej części znajduje się klawiatura dla nóg zwana pedałem, na której się gar obcasem i przodem buta.
Z powodu gry nogami zapis nutowy mieści się w trzech pięcioliniach : dwie dla rąk w kluczu wiolinowym i jedna dla nóg w kluczu basowym.
Organy mają największą skalę ze wszystkich instrumentów i ogromne możliwości różnicowania barw brzmienia . Dzięki dwum klawiaturą można wykonywać bardzo skomplikowane i wielogłosowe dzieła
7 5 7
2010-01-19T22:44:46+01:00
ORGANY - to najstarszy instrument klawiszowy z grupy aerofonów. Za sprawą konstruktora i wynalazcy Ktesibiosa, były już znane w starożytności 200 lat p.n.e. W kościołach organy pojawiły się w X wieku. W XIV wieku powstało wiele rodzajów organów pod względem wielkości. W małych kościołach i kaplicach wykorzystywane były pozytywy. Organy największą popularnośc zyskały w XVIII wieku. Za mistrza tego instrumentu uważało się Jana Sebastiana Bacha. Drewniana obudowa organów nazywa się szafą. Składa się z piszczałek i stołu gry, w który wbudowana jest klawiatura istrumentu. Piszczałki zbudowane są z drewna lub metalu, różnią się długością i kształtem, dlatego dźwięk wydawany przez każdą z nich ma inną wysokośc i barwę. W polsce największe organy znajdują się we Wrocławiu w Kościele św. Elżbiety oraz w katedrze w Gdańsku - Oliwie. Ostatnie z wymienionych organów posiadają 6300 piszczałek. Budowniczy organów nazywa się organomistrz.

Dostałam Za To 5+.
10 5 10