Odpowiedzi

2010-01-19T19:20:24+01:00
Glony to grupa polifiletyczna, obejmująca organizmy bliżej ze sobą niespokrewnione, aczkolwiek morfologicznie podobne i pełniące zbliżona rolę ekologiczną. Stadium wielokomórkowości osiągnęło niezależnie od siebie wiele grup glonów, zaliczanych obecnie do różnych królestw (zielenice, krasnorosty i glaukocystofity do Viridiplantae, brunatnice, okrzemki, złocienice, haptofity do Chromista, eugleny do Protista itp.) a nawet domen(sinice są obecnie uznawane za jedną z wielu grup eubakterii, pozostałe glony są eukariontami).
Pojęcie "glon wielokomórkowy" też można rozmaicie interpretować - wielokomórkowe są zarówno prymitywne kolonie sinic, złotowiciowców, niższych zielenic, jak i ramienice czy brunatnice, które wytworzyły już nie tylko nibyorgany, ale autentyczne zaczątki tkanki miękiszowej, przewodzącej itd.
Glony wielokomórkowe występują w wodach słonych i słodkich:
- z brunatnic godne uwagi są listownica(Laminaria), skrzydlica(Alaria), wielkomorszcz(Macrocystis), morszczyn(Fucus), workoliśc(Ascophyllum) czy gronorost(Sargassum).
- z krasnorostów ciekawymi glonami wielokomórkowymi są typowe dla ciepłych mórz: skalinek(Lithotamnion), koralka(Corallina), rurecznica(Polisyphonia), szkarłatnica(Porphyra) czy znana nam z górskich strumieni żabirośl(Batrachocystis). W medycynie
wykorzystywane chrzętnicę kędziarzawą (Chondrus crispus) i widlik lekarski (Furcellaria officinalis)
- z zielenic mogą cię zainteresować: toczek(Volvox), sałata morska(Ulva lactua), uwikło(Oedogonium), tarczowłos(Coleochaete), krynicznik (Nitella), ramienica(Chara), osobliwymi zielenicami sa trentepoliowce, które nie dość, że czerwone, to jeszcze zyją na lądzie!
Polecam "Glony" Podbielkowskiego, podręczniki do botaniki państwa Szweykowskich, "Rośliny zarodnikowe" Skirgiełły, Rejment-Grochowskiej i Podbielkowskiego, albo którąś z tych stron www:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielenice
http://www.ucmp.berkeley.edu/chromista/chromista.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brunatnice
http://www.nurkomania.pl/a0788.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krasnorosty
4 2 4