Wybierz jedną z postaci : józef bem , romuald traugutt,jan henryk dąbrowski,emilia plater,józef poniatowski józef sowiński.
zbierz o tej postaci jak najwiecej informacji.napisz dlaczego wybrana posatć jest uważana za wzór patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny.zadanie mozesz wykonac w formie wywiadu z wybrana postacią.

2

Odpowiedzi

2010-01-19T22:01:31+01:00
Wejdź na wikipedie wpisz wybraną postać przeczytaj zmien kilka rzeczy ii z tego co przeczytalaś wpisz dlaczego jest wzorem;p
2 2 2
2010-01-19T22:07:59+01:00
Emilia Plater urodziła się w 1806r. w Wilnie. Od najmłodszych lat wychowywana była w patriotycznej atmosferze. Matka była kobietą wykształconą, ojciec prowadził hulaszczy tryb życia. W dzieciństwie wiele czytała. Na jej postawę życiową wielki wpływ wywarła historia Joanny d'Arc, która była jej autorytetem wraz z Tadeuszem Kościuszko i Bubuliną. Interesowała się historią, uprawiała fechtunek, jazdę konną, myślistwo, pisała poezję i pięknie malowała.
Wybrałem tę postać gdyż jest niewątpliwie bohaterką narodową. Nie jest to zwykła osobowość. Zachwycać może swoją postawą. Na wieść o powstaniu listopadowym obcięła włosy, założyła męski strój i ruszyła w powstanie. To jest w niej niezwykłe - ogromny patriotyzm. Nie wyszła za Rosjanina który prosił ją o rękę. Dla mnie jest wzorem patriotyzmu, gdyż pokazuje ogromną ambicję, miłość do kraju, zaangażowanie i oddanie, które jako że była kobietą, może wydawać się dziwne. Zmarła 23 grudnia 1831r. z bezsenności, głodu i zmęczenia, które okazało się silniejsze od niej, co wiązało się z wysoką gorączką.
5 4 5