1. Wiek gór, położenie, podział, granice.
2. Budowa geologiczna poszczególnych części Karpat.
3. Krajobrazy w poszczególnych regionach Karpat.
4. Szczegółowa charakterystyka środowiska przyrodniczego Tatr i Podhala.
5. Zagospodarowanie Tatr i Podhala.
6. Sławni ludzie i ich twórczość. (związani z regionem)

BARDZO PROSZĘ O POMOC JESZCZE DZIŚ!!! DAJĘ 45 PKT!!!

1

Odpowiedzi

2010-01-19T21:26:11+01:00
Karpaty (51-54) .
Na początku trzeciorzędu w miejscu dzisiejszych Karpat Zachodnich znajdował się rozległy głęboki zbiornik wodny, zwany geosynkliną karpacką. Ponad powierzchnię wody wyrastał granitowy masyw Tatr, tworzący dużą wyspę. Niewielkie wyspy stanowiły również, zbudowane z wapieni wieku jurajskiego, najwyższe części Pienińskiego Pasma Skałkowego.

Podhale – kraina historyczno-etnograficzna w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. W krajobrazie Podhala występują rozległe torfowiska i stożki napływowe. Najważniejsze miejscowości: Nowy Targ (historyczna stolica Podhala), Ludźmierz, Zakopane, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Podczerwone, Chochołów, Witów, Koniówka i inne. Południową część Podhala nazywa się czasem "Skalnym Podhalem" – obejmuje ono obszar od Brzegów i Bukowiny po Zakopane, Kościelisko i Witów.

Tatry są jedynymi w Polsce górami o charakterze alpejskim. Są największym wzniesieniem na całej przestrzeni między Alpami na pd. zach. a Kaukazem na pd. wsch. Najwyższy szczyt Tatr - Gerlach (2655 m) oddalony jest od najwyższego wzniesienia Alp (Mont Blanc 4810 m) ok. 1100 km, natomiast od najwyższego wzniesienia Kaukazu (Elbrus 5633 m) ok. 1900 km.

Przyjmuje się, że krańce Tatr ograniczają przełęcze: na zach. Huciańska (904 m) i na wsch. Ździarska (ok. 1076 m). Rozciągają się na długości ok.57 km i szerokości ok. 18 km. Powierzchnia Tatr wynosi ok. 785 km2, z czego w granicach Polski znajduje się ok. 1/4 tej powierzchni (175-200 km2). Do Polski należy wycinek pn. stoków Tatr, oparty o grzbiet główny między Wołowcem (2063 m) a Rysami (2499 m).