Napisz list do koleżanki z Paryża
-powiedz że będziesz w Paryżu i spytaj czy mogła byś u niej zanocować przez kilka dni, poproś aby poprowadzała cię po mieście i pokazała ciekawe budowle,zaproponuj jej również aby cię odwiedziła w wakacje ,spytaj czy już wyzdrowiała bo w ostatnim liście pisała że jest chora.powiedz że właśnie pisałaś egzaminy gimnazjalne i byłaś zajęta nauką więc tak długo nie odpisywałaś,ale chyba poszły ci dobrze.
bardzo proszę o pomoc i dziękuję:)
PS.nie myślcie że nic mi się samej zrobić nie chce ale byłam długo chora i z tym materiałem kiepsko, a ocena by się przydała:)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T21:50:36+01:00
Hi Malwina!
Sorry for that I haven't written to you so far but i was really busy. I must learning to my GSCE and i think that i've written it good enought.
I'm going to go to Paris. I'll be there on Saturday. Can i sleep in your house when i'll be in Paris ? It's very important for me because i haven't got enoguh money to sleep in hotel and you're my friend so i hope you let me to spend some nights in your house. When i'll be in Paris i would to sightseeing and would you like to show me the best buildings of this town ? I'll be very glad of this. And maybe would you like to spend this holidays in Poland ? You will be able to sleep in my house and we'll have fun together !
How are you felling ?? Are you still sick ?? In the last letter you've written me that you are in bed. I hope that you're felling better.
Love
Mariola

prosze bardzo lubie inglisza wiec pomagam :D
1 5 1