Doświadczenie 1 Badanie popiołu.

(wg "Ochrona środowiska. Księga eko-testów…” PKE 1993.)

Do słoika po dżemie wsypano popiół otrzymany po spaleniu roślin, w taki sposób, aby przykryte było dno słoika. Następnie zalano popiół 10 cm3 gorącej wody destylowanej i mieszano przez ok. 2 minuty. Po dokładnym wymieszaniu przesączono roztwór przez papierowy filtr. Otrzymaną po przefiltrowaniu ciecz wlano do płaskiego, otwartego szklanego naczynia (szalka Petriego) i pozostawiono w ciepłym miejscu do czasu odparowania cieczy. W naczyniu pozostał biały osad.

Sformułuj wniosek wynikający z tej części opisanego doświadczenia i zapisz go poniżej:

Wniosek1 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W dalszej części doświadczenia polano pozostały w szklanym naczyniu osad kilkoma kroplami octu, w którym znajduje się kwas octowy, osad zaczął się burzyć. W taki sam sposób zachowuje się pod wpływem kwasu octowego kamień wapienny.

Sformułuj kolejny wniosek odnoszący się do drugiej części doświadczenia. Formułując wniosek udziel odpowiedzi na pytanie: Jaki składnik wykryto za pomocą tego doświadczenia?

Wniosek 2

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

POMOCY!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-22T12:43:56+01:00
Wniosek I
-poprzez odfiltrowanie i odparowanie cieczy z popiołu otrzymujemy czysty wapień barwy białej(dlatego białej niezanieczyszczony innimy minerałami i pierwiastkami)!

Wniosek II
-osad pozostały po doświadczeniu musi byc wapienem w czystej postaci, poniewarz silnie reaguje nawet z kwasem octowym(wiele słabszym niż np.solny)

Pytanie:
-Dzięki doświadczeniu wykryto jeden z pierwiastków wchodzących w skład makroelementów czyli wapń. Wykryto go ponieważ występuje w roślinach jako jeden ze składników ściany komórkowej,oraz jest pobierany przez roślinę z gleby która dzięki niemy ma właściwy odczyn.
4 3 4