Odpowiedzi

2010-01-21T11:29:35+01:00
1. Przemiany naukowo-techniczne
Przełom XIX i XX wieku można by nazwać najobfitszym okresem wielkich odkryć naukowych. Wielu wybitnych uczonych zaprezentowało swoje teorie przyczyniając się do postępu w badaniach przeróżnych dziedzin nauki.
Na początku XX stulecia naukowcy zakwestionowali dotychczasowe badania wszechświata i materii. Pierwsze odkrycie zaprezentował angielski astronom William Higgins, który stwierdził, że gwiazdy oddalają się od ziemi. Jednak dopiero po za nim amerykański astronom Edwin Hubbe udowodnił, że gwiazdy tym szybciej się oddalają od ziemi im są dalej. Według niego wszechświat rozszerza się i powstał w określonym momencie.
Najbardziej doniosłym odkryciem dokonanym w fizyce i chemii było zaobserwowanie zjawiska promieniotwórczości. Przyczyniło się do tego wielu wybitnych uczonych m.in. Antoine Becquerel, Pierre Curie, Ernest Rutherford i Polka Maria Skłodowska-Curie. Głównie prace naszej rodaczki oraz jej męża pozwoliły pogłębić wiedzę o tym zjawisku.
Innym wielkim naukowcem był Albert Einstein, twórca teorii względności. Udowodnił, że światło przemierza przestrzeń w postaci fotonów i że prędkość w próżni jest niezmienna. Aby ugruntować teorie Einsteina Francuz Jean Perlin sprawdził ją.
Wszystkie, te jak i inne odkrycia naukowe nie dotykały bezpośrednio życia codziennego ale wyznaczały nowe horyzonty nauki. Udało się określić budowę atomu oraz związek między materią i energią. Zaczęto nazywać te odkrycia rewolucją naukowo-techniczną na przełomie XIX i XX wieku.

http://www.sciaga.pl/tekst/40091-41-przemiany_cywilizacyjne_na_przelomie_xix_i_xx_wieku<---więcej informacji znajdziesz na tej stronce
9 3 9
2010-01-21T14:05:37+01:00
W 20 wieku stworzono bardzo dużo wynalazków jak i dokonano wiele różnych rzeczy. Ten wiek rozpoczął się od stworzenia faksu przez Arthura Korna. Stało się to w roku 1902. Rok później Bracia Wright stworzyli pierwszy samolot. W 1908 firma Hoover wprowadziła na rynek w USA elektryczny odkurzacz. Wynaleziono także czołg w 1916 roku. Dokonał tego Ernest Swinton. W następnym roku stworzono lodówkę. Była to firma General Electric w USA. W 1926 stworzono pierwszy film dźwiękowy. Aleksander Fleming był stwórcą pierwszego na świecie antybiotyku czyli penicyliny. Stało się to w 1929 roku. Sylwan Goldman w 1937 stworzył jako pierwszy wózek sklepowy. Dwa lata później stworzono radar. Igor Sikorski stworzył pierwszy na świecie śmigłowiec jedno wirnikowy. Było to w roku 1940. W 1593 Stworzono telewizję kolorową. Teodor Maiman stworzył laser rubinowy. Dokonał tego w 1960 roku. Jurij Gagarin w 1961 roku odbył pierwszy lot kosmiczny i szczęśliwie dotarł na Ziemię.
7 3 7