Odpowiedzi

2009-09-30T16:23:18+02:00
Plan twórczy wypowiedzi:
1.Ropoczęcie:
a)przedstawienie czasu akcji,
b)Przedstawienie miejsca akcji,
c)Przedstawienie głównego bohatera.
2.Rozwinięcie:
a)pierwsze wydarzenia budujące napięcie,
b)przedstawienie innych bohaterów opowiadania,
c)główne wydarzenie- punkt kulminacyjny opowiadania,
d)wydarzenia, w których spada napięcie.
3.Zakończenie:
a)wydarzenia prowadzące do szczęśliwego zakończenia,
b)krótkie przedstawienie dalszych losów głównego bohatera.

,,Jeden dzień na Olimpie"
Dawno temu, w małym miasteczku pod Olimpem, mieszkała mała dziewczynka o imieniu Oliwia. Mieszkała w starym, zbudowanym z kamienia domku wraz ze swoją rodziną: mamą Kleasandrą, tatą Korypsem i dwiema siostrami Sarą i Girdes.Miała ona 3 latka, nie umiała jeszcze dobrze mówić i nie wiele rozumiała. Za to bardzo dobrze umiała chodzić i wykorzystywała to na każdym kroku, wchodząc gdzie tylko się da.
Pewngo pięknego i słonecznego dnia, dzięki Zeusowi, który rozporządzał pogodą, mała Oliwia ukradkiem wyszła ogródka, w którym miała się bawić jak przykazała jej mama. Idąc tak pomiędzy domkami innych mieszkańców, ujrzała wspaniałe, pozłacane schody. Nie wiele myśląc (bo nie bardzo jej to wychodziło z powodu wieku)zaczęła wdrapywać się po ogromnych schodach, prowadzących do nie widzianego jeszcze miejsca. Kiedy weszła na górę ujrzała mnóstwo obłoków, chmurek, co bardzo ją zaiteresowało. W oddali zobaczyła wspaniała budowlę. Chcąc ją obejrzeć, weszła z nie pewnością na pierwszy obłok, a dalej już tylko biegła i zachwycała się miękkością podłoża. Dobiegłwszy do budynku, nie odmówiła sobie wejścia do środka. Weszła, poniewż nikt nie pilnował wejścia i zaczęła biegać po wszystkich wspaniale udekorowanych korytarzach. Gdy nagle usłyszała przerażający głos i ujrzała Zeusa i wtedy już wiedziała, że trafiła na Olimp, na którym mieszkają bogowie. Zeus złapał dziewczunkę i zaczął się zastanawiać jak ją ukarać. Nie chcąc ukarać małego dziecka, powiedział aby odprowadzono ją do domu.
W domu czekała zdenerwowana i zmartwiona rodzina. Na szczęscie nic nie stało się małej Oliwii i wróciła do domu cała zdrowa. Rodzina na widok małej bardzo się ucieszyła i żyli razem w zdrowiu i szczęściu.
15 4 15