Odpowiedzi

2010-01-20T15:45:30+01:00
Wady postawy występują najczęściej w okresie wzrostu, wtedy też są one w swych skutkach najgroźniejsze. Rosnąca kość jest szczególnie podatna na wszelkie wpływy obciążeniowe.
Kręgosłup :
-Skolioza
-Kifoza
-Asymetria talii
-Skolioza idiopatyczna
-Pogłębiona lordoza
-Dyskopatia

Przyczyny :
NALEŻY UNIKAĆ:
-niefizjologicznego obuwia z wąskim przodem i/lub na wysokich obcasach,
-długotrwałej pozycji stojącej,
-nadwagi

Jak zapobiegać:
-Nie nosić plecaka na jednym ramieniu
-Siedzieć prosto
-Chodząc nie grabić się

Postępowanie:
Opieka nad chorym z uszkodzeniem kręgosłupa należy do zadań szczególnie trudnych, wymagających od zespołu leczącego dużego doświadczenia i umiejętności zwłaszcza gdy urazom kręgosłupa towarzyszą objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Leczenie uszkodzeń kręgosłupa z powikłaniami neurologicznymi jest zadaniem zespołowym i interdyscyplinarnym. W skład zespołu leczącego wchodzą lekarze specjaliści w zakresie ortopedii, (w niektórych ośrodkach neurochirurdzy), rehabilitacji, nierzadko chirurgii ogólnej, anestezjologii, radiologii, interny i in. Podstawą właściwej opieki i częścią sukcesu leczniczego jest odpowiednio wysoko wykwalifikowany personel pielęgniarski. Nad procesem usprawniania obok lekarzy czuwają magistrowie rehabilitacji razem z zespołem fizjoterapeutów realizujący program leczniczy. Postępowanie rehabilitacyjne jest zwykle długofalowe i kompleksowe z aspektami rehabilitacji rodzinnej, społecznej, szkolnej i zawodowej. Ta kompleksowość leczenia decyduje o uzyskanym jego końcowym wyniku.

Jak wykazują nasze kilkudziesięcioletnie obserwacje, doświadczenia innych ośrodków leczniczych, o wyniku końcowym leczenia urazów kręgosłupa powikłanych zaburzeniami neurologicznymi decyduje między innymi właściwa, szybka decyzja o sposobie postępowania. Wydaje się, że wśród metod leczenia fazy "ostrej" urazu na plan pierwszy wysuwa się postępowanie operacyjne mające na celu odbarczenie struktur nerwowych znajdujących się w kanale kręgowym i stabilizacja kręgosłupa umożliwiająca natychmiastową czynną pionizację chorego. Możliwości współczesnego leczenia operacyjnego gwarantują zespoły lekarzy wyszkolonych w tym zakresie oraz grupy inżynierskie z firm produkujących odpowiednie narzędzia chirurgiczne z różnego rodzaju implantami. Opracowania inżynierskie dotyczą też sprzętu rehabilitacyjnego i ortotycznego tak istotnego dla dalszej rehabilitacji chorego.6 4 6