Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-20T16:19:06+01:00
Proszę bardzo ;)

Każdy z nas jest inny. Każdy posiada swą własną, indywidualną osobowość. Na to jak się kształtujemy, jak dorastamy, jacy się stajemy jako dorośli ludzie nieodłączny wpływ ma otoczenie w jakim dorastamy, a także tradycja, wychowanie, czy system wartości, który jest nam wpajany. Znaczący wpływ na kształtowanie naszej osobowości ma także kultura w jakiej dorastamy, czyli np. muzyka, której słuchamy, czy sztuka, z którą się spotykamy w życiu codziennym. Wszystko to łącząc się w jedną, spójną całość staje się częścią nas, odciska na nas nieodwracalne piętno i wpływa na nasz charakter, sposób bycia, zachowanie. Wszystko to zmienia się także wraz z upływem czasu. Z pewnością ludzie żyjący u progu XX wieku bardzo różnią się od tych żyjących obecnie, w XXI wieku. Bardzo często też ludzie starsi nie potrafią zrozumieć młodszego pokolenia, młodzieży. Czym jest to spowodowane? Wydaje mi się, że jest tak ponieważ zostali oni wychowani w innych wartościach, w innej kulturze, w innych czasach. Różnice w ich osobowościach, a osobowościach ludzi młodych, żyjących u progu XXI wieku są właśnie powodem częstego braku zrozumienia. Jacy więc jesteśmy my? Młode pokolenie XXI wieku? Jak wpływa na nas otoczenie, czasy w których żyjemy? Jaką rolę w kształtowaniu naszej osobowości odgrywa kultura i sztuka, z którą się spotykamy? Myślę, że warto się nad tym zastanowić i odpowiedzieć sobie na te nurtujące pytania.
Z pewnością, w dzisiejszych czasach nieodłączną częścią kultury młodzieżowej i istotnym jej elementem stała się muzyka. Odgrywa ona ogromną role w życiu młodego człowieka i jest nieodłączną częścią jego egzystencji. Możemy ją spotkać na każdym kroku – w radiu i telewizji, czyli w środkach masowego przekazu, a także na koncertach, imprezach, czy w dyskotekach. Także ta dzisiejsza muzyka, która jest słuchana przez młodzież bardzo różni się od tej, słuchanej przez starsze pokolenia. Uważam jednak, że jej rola w kształtowaniu osobowości młodego człowieka jest znacznie większa, względem roli, jaką odgrywała muzyka wśród młodzieży żyjącej chociażby pięćdziesiąt lat temu. Muzyka stała się bardzo ważną częścią życia młodych ludzi. Od niej wielokrotnie zależy styl życia, a co się z tym wiąże także, sposób zachowania i wyznawane wartości. Muzyka stała się podstawą subkultur młodzieżowych, takich jak subkultura metalowców, której członkowie słuchają heavy-metalu i rocka, punkowcy słuchający punk rocka, skate’ci słuchający hip-hopu, czy coraz rzadziej już spotykani hipisi słuchający bluesa i rocka. Dla ludzi przynależących do takich subkultur muzyka odgrywa szczególnie ważną rolę. Jest nieodłączną częścią ich życia, ich codziennością. Co więcej w zależności od rodzaju słuchanej muzyki młody człowiek może przyjąć zupełnie inne wartości. Przykładowo punkowcy słuchający punk rocka wyznają poglądy anarchistyczne, buntują się przeciwko władzy, jakiejkolwiek przynależności oraz schematom i stereotypom panującym na świecie, a hipisi, którzy słuchają głównie bluesa wyznają pokój i bunt przeciw przemocy, konfliktom zbrojnym, czy nietolerancji. Muzyka jest tak ważna ponieważ młodzi ludzie słuchający jej starają się z nią identyfikować, chcą postępować tak, jak mówią teksty piosenek i w końcu bardzo często chcą się upodobnić do swoich śpiewających idoli.
Z pewnością muzyka odgrywa bardzo istotną, a być może najważniejszą rolę w kształtowaniu młodych ludzi żyjących u progu XXI wieku, a jakie inne części współczesnej kultury również odciskają znaczące piętno na dzisiejszą młodzież? Wydaje mi się, że nad rolą sztuki w kształtowaniu młodych osobowości moglibyśmy długo debatować. W tym przypadku poglądy na ten temat mogłyby być podzielone w zależności od punktu widzenia i od rodzaju sztuki, który ma się na myśli. Jeśli mówiąc o sztuce mamy na myśli rzeźbę, malarstwo, architekturę, czy np. fotografię o jej roli i znaczeniu dla dzisiejszej młodzieży nie trzeba by długo mówić. Jej rola jest niestety znikoma. Współcześnie żyjący młodzi ludzie niestety najczęściej wykazują znikome zainteresowanie takimi formami sztuki, lub też nie interesują się nimi wcale. Jeśli tak jest nie możemy mówić o roli sztuki w kształtowaniu osobowości współczesnej młodzieży. Jest tak jednak nie do końca. Współczesna młodzież bowiem ukształtowała nowe formy sztuki, które również wśród wielu osób stały się bardzo ważnym elementem życia. Mam tu na myśli graffiti, które często budzi zarówno podziw jak i oburzenie. Dla jednych jest to współczesna forma sztuki, a dla innych po prostu wandalizm. Bez względu na to jak jest traktowane i odbierane, jest z pewnością formą ekspresji, formą sztuki współczesnej młodzieży. Wielu młodych ludzi decyduje się na taką właśnie formę wyrażania swojego „ja” i graffiti jest dla nich środkiem przekazu, częścią życia. W związku z tym również odgrywa pewną rolę w kształtowaniu ich osobowości., a więc w tym przypadku możemy mówić o wpływie sztuki na współczesną młodzież.
Myślę, że przedstawione przeze mnie argumenty pomogły w zastanowieniu się nad funkcją muzyki i sztuki w życiu młodych ludzi. Ja uważam, że rola ta jest ważna i znacząca. Również dla mnie muzyka i sztuka są ważnymi częściami życia codziennego. Myślę, że znacząco wpływają na mnie i odgrywają ważną rolę w kształtowaniu mojej osobowości i mojego charakteru. To jaki będę w przyszłości w dużym stopniu zależy przecież od tego jak się zachowuje i co robię teraz, kiedy jestem młody.
2010-01-20T16:20:15+01:00

Wedlug mnie sztuka istnieje z kilku powodow. Zachwyt byl i nadal jest jednym z nich, jednak ostatnimi czasy ten powod staje sie coraz mniej wazny. Wazniejsze sa uczucia jakie wzbudza, niekoniecznie zachwytu, ale na przyklad wstretu, zazenowania, strachu, rozczarowania i tak dalej. A po co to komu ? Z jednej strony po to, by sie wzbogacic i nie byc jak ten ziemniak, co nic nie odczuwa. Po drugie, w pewien sposob, by nauczyc sie czuc. Po trzecie dla rozrywki. Wazne jest tez, aby sztuka odpowiadala na pytania - niekoniecznie na pytania dotyczace swiata, tj co powinnismy robic by bylo nam lepiej, wybrac dobro czy zlo et caetera, ale takze na pytania jakie sami sobie zadajemy mierzac sie z wlasnymi problemami. Rola sztuki jest bardzo niewymierna, totez wiele osob twierdzi, ze mozna zupelnie dobrze zyc bez sztuki samej w sobie. Ja jednak sadze, ze sztuka ma duze znaczenie, przynajmniej w moim zyciu. Moge dzielic uczucia autora, moge przezywac jego zycie potrosze, a przez to, zbierajac doswiadczenie, moge sam sie czegos nauczyc. Sztuka jest tez wynikiem otwartosci - autor otwiera sie na caly swiat, zatem mozemy zajrzec w jego wnetrze i moze tam zobaczyc jakas prawde o nim - oczywiscie nie calkowita, bo bardzo subiektywn
Myślę że tak, ludzie wrażliwi i o poczuciu estetyki odnajdują się w sztuce pod jakimkolwiek wydaniem, fakt, że może i co raz to modernistycznej i wśród młodych fotografia cieszy się większą uwagą niż malarstwo jednak to jest całkiem normalne pójście z biegiem czasu. Osobiście jak tylko jest okazja chodzę na wystawy <w Poznaniu na Zamku można oglądać twórczość Beksińskiego!> i staram się dostrzegać elementy które zachwycają, bulwersują etc. Może dlatego, że dość interesuję się sztuką <rysuję, swoją przyszłość wiążę z architekturą a więc muszę mięc jakieś pojęcie o historii sztuki jednak nie jest to wymuszone, a czysta przyjemność