Odpowiedzi

2010-01-20T16:37:11+01:00
Na stole leży w dzbanku duży słonecznik.Jest jeszcze nie dojrzały,ponieważ ma żółte liście.Na stole widać jego listki,które spadły.W dali widać okno za którym pada śnieg.
2010-01-20T17:03:24+01:00
Opis obrazu: "Jan Kochanowski u zwłok Urszulki"

Autorem obrazu jest Jan Matejko (1838-1893), związany z Krakowem. Jego twórczość opierała się głównie na faktach historycznych. Najważniejsze dzieła: "Hołd Pruski" "Bitwa pod Grunwaldem".
Tematem obrazu jest rozpacz ojca po stracie swej ukochanej córeczki.
Na pierwszym planie obrazu widzimy zwłoki Urszulki w trumnie. Spostrzegamy niewielkich rozmiarów trumnę zdobioną metalowymi okuciami, wyścieloną białym płótnem. Głowa zmarłej Urszulki ułożona jest na miękkiej poduszce, u stóp dziewczynki znajduje się lutnia- symbol poezji. Zmarła ubrana jest w długą białą szatę z szerokimi rękawami, na jej piersi możemy zauważyć leżący krzyż. Małą główkę dziewczynki otaczają długie gęste jasne kręcone włosy. Na jej twarzy widzimy przymknięte oczy i wąskie zaciśnięte usta, co daje wrażenie że dziewczynka śpi.
Obok leżących w trumnie zwłok Urszulki widzimy postać zrozpaczonego ojca. Kochanowski pochyla się masywną postacią nad zwłokami swej córeczki. Prawą dłonią obejmuje głowę dziewczynki, a lewą podtrzymuje jej prawą rączkę. Poeta ubrany jest w strój żałobny z wąskimi rękawami i białym marszczonym kołnierzem. Widzimy, że całuje Urszulkę w czoło, na jego twarzy możemy spostrzec gęste brwi, przymknięte oczy i gęsty zarost. Jego twarz wyraża widocznie malujące się cierpienie.
Na drugim planie możemy dostrzec dość niewyraźne przedmioty, tj. świece duży masywny krzyż. Tło jest bardzo ciemne, przeważają w nim ciemne kolory. W lewym rogu można zauważyć poświatę- w tym miejscu może znajdować się okno. Z prawej strony dostrzegamy zarys mebli.
Obraz jest bardzo smutny, utrzymany w ciemnej kolorystyce. Malarz doskonale wyraził uczucia. Mimo iż dzieło przedstawia bardzo smutną sytuację, jaką jest dla rodzica strata dziecka, bardzo mi się podoba i uważam że takich dzieł powinno powstawać więcej, ponieważ może pomogłoby to niektórym uwrażliwić się na ludzkie cierpienie.
1 5 1