Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-30T15:34:09+02:00
Gruba ryba - ktoś jest bogaty

Puszka pandory pewnie miala być ;) - to symbol nieszczęść, czegoś, co wywołuje mnóstwo nieprzewidzianych trudności, źródło niekończących się smutków i kłopotów.

Koń trojański – zbudowany podczas mitycznej wojny trojańskiej wielki koń, zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia

Niedźwiedzia przysluga - przysługa przynosząca szkodę temu, komu chciano przysłużyć

Tajemnica poliszynela - tajemnica, o której wszyscy wiedzą

Być alfą i omegą - to znaczy być wyrocznią, autorytetem w jakiejś dziedzinie

Pięta achillesa - czyjaś slaba strona

Pyrrusowe zwycięstwo - to zwycięstwo osiągnięte nadmiernym kosztem, np. z dużymi stratami w ludziach i sprzęcie wojennym, które są nieproporcjonalne do osiągniętych efektów.
7 3 7
  • Użytkownik Zadane
2009-09-30T15:45:26+02:00
Gruba ryba - ktoś ważny, powszechnie szanowany; ktoś mający władzę, budzący respekt, strach: Należał do elity prokuratorskiej, działał bowiem w wydziale utworzonym do polowania na same grube ryby. Żadne tam kradzieże, rozboje czy drobne oszustwa, jego interesowały naprawdę poważne sprawy.

Puszka Pandory- to w przenośni źródło niekończących się nieszczęść, kłopotów, smutków, utrapień.
Syzyfowa praca- to praca wymagająca ustawicznych i często bezskutecznych wysiłków.

koń trojański- chytry podstęp

Niedźwiedzia przysługa to inaczej przysługa nie w porę, niepotrzebna, przynosząca szkodę.
Powiedzenie pochodzi z bajki o niedźwiedziu, który żył w przyjaźni z pustelnikiem. Któregoś razu niedźwiedź chciał mu spędzić muchę z czoła i z nadmiaru gorliwości po prostu go zabił.
Jeżeli podpowiadasz swojemu koledze, to postaraj się podawać sprawdzone informacje, np. nie pomyl dat historycznych lub wzorów chemicznych. Jeżeli będziesz mu źle podpowiadał, dostanie złą ocenę i w związku z tym wyświadczysz mu tylko niedźwiedzią przysługę.

tajmemnica poliszynela-nie wiem tego.

Być alfą i omegą
- być niekwestionowanym autorytetem, wiedzieć wszystko w określonej dziedzinie, sprawie. Alfa - pierwsza, omega - ostatnia litera alfabetu greckiego; Biblia, Stary Testament, wg ks. Apokalipsy (1,8): Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.

PYRRUSOWE ZWYCIĘSTWO - związek pochodzi od imienia króla i wodza Epiru, Pyrrusa. W przenośni oznacza: zwycięstwo opłacone nadmiernymi, często krwawymi, trudnymi do pogodzenia, ofiarami.

PIĘTA €HILLESA - matka słynnego herosa, boginka Tetyda, w celu zapewnienia synowi odporności na wszelkie ciosy, kąpała go w rzece Styks. Jednak musiała za coś trzymać niemowle - w tym przypadku była to pięta, która w efekcie pozostała nieodporna na rany. W przenośni oznacza: słaby punkt, miejsce.

7 5 7