Odpowiedzi

2013-02-08T12:51:11+01:00


   Wojna byla okresem, w ktorym wielu zwyczajnych ludzi poswięciło swoje życie, aby bronić polskości. Z pewnością na uwagę zaslugują również mlodzi ludzie, ktorzy nie baczyli na swoje bezpieczeństwo. Dużo w nich było odwagi i hartu ducha. Harcerze w walce z wrogiem stosowali różne metody walki, jednak jedną z najtrudniejszych akcji byla akcja pod Arsenałem i moim zdaniem byla ona  zwycięstwem Buków. Na potwierdzenie swojej tezy przytoczę kilka niezbędnych argumentów.
    Pierwszym argumentem przemawiajacym za zwycięstwem Buków bylo uwolnienie Rudego. Chlopca przetrzymywali Niemcy i stosowali oni na nim okrutne tortury. Harcerz był bliski śmierci, ponieważ gestapowcy za wszelką cenę chcieli uzyskać od niego ważne wiadomości, które umożliwiłyby Polakom obronę wlasnego kraju, ale chłopiec milczał, mimo , że bardzo cierpiał. Dlatego towarzysze Rudego postanowili uwolnić swojego przyjaciela. Akcję można zaliczyć do udanych, ponieważ koledzy Rudego zakładali uwolnienie chłopca i to im się właśnie udało, mimo, że Rudy wkrotce potem zmarł, a Alek stracił w walce życie.
   Kolejnym argumentem przemawiającym za zwycięstwem Buków bylo uwolnienie innych więźniów z ciężarówki, w której był Rudy. Oczywiście głównym zalożeniem akcji bylo odbicie harcerza, ale na pewno nie bez znaczenia pozostaje fakt, że chłopcy uratowali też życie innym przetrzymywanym i torturowanym przez gestapowców ludziom. Przecież każdy z nich mial kochającą rodzinę, przyjaciół, którzy się o nich martwili i tęsknili. Rodziny uratowanych więżniow  na pewno nie moglyby powiedzieć, że akcja Buków byla porażką, bo odzyskali oni swoich bliskich, dlatego uważam, że akcja od Arsenałem  była zwycięstwem.
    Następnym argumentem przemawiającym za zwycięstwem Buków było pokazanie Niemcom, że Polacy są zdolni do wielkich czynow jeśli w grę wchodzi życie przyjaciela, a także obrona wolności. Akcja pod Arsenałem byla jedną z trudniejszych akcji i gestapowcy nie spodziewali się ze strony Polaków takiej determinacji i woli walki. Dzięki wlasnie tej akcji Niemcy zrozumieli, że Polacy nie poddali się, ale będą walczyć póki starczy im sił, nawet poświęcając przy tym swoje życie.
     W akcji pod Arsenałem zginął Alek, a także Rudy, ktory byl wcześniej przez gestapowców torturowany. Również Niemcy ponieśli ogromne straty, nie tylko w ludziach, ale również uwolnieni zostali więźniowie, od których próbowali wydobyć zeznania.
Za zwycięstwem Bukow przemawia odwaga i bohaterstwo chłopców, a także uwolnienie Rudego oraz innych więźniów i moim zdaniem poparlam tezę, ktorą zamieściłam na wstępie.

1 5 1