Odpowiedzi

2009-09-30T16:19:41+02:00
Wiersz Odys jest jednym z najłatwiejszych do zinterpretowania i odczytania tekstem, który łatwo przyrównać i dodać jako końcowy
komentarz doopisu każdej epoki, choć napisany w epoce dwudziestolecia międzywojennego przez wybitnego Leopolda Staffa, w dośc prosty iprzejżysty sposób podsumowuje i opisuje życie ludzi w każdym stuleciu.
A robi to na podstawie bohateraOdyseii Homera, niezłomnego podróżnika, który od tylu lat próbuje dostać się do ukochanego domu.
Choć wiersz ten, a wspomnianą Odyseję, dzielą dziesiątki stuleci, warto zaznajomić się z tą poezją, bo jest już klasyką samą w sobie, a Staff wydaje się nam bardzo przystępny i wręcz normalny na tle nakazanych nam przez szkolnictwo poetów i jakże często trudnych w odczycie ich poematów, do których interpretacji napisano więcej prac, niż sam autor napisał wierszy w soim życiu.
Odys
Niech cię nie niepokoją
cierpienia twe i błędy;
wszędy są drogi proste,
lecz i manowce wszędy.
Bo o to chodzi jedynie,
by naprzód wciąż iść śmiało,
bo zawsze się dochodzi
gdzie indziej niż się chciało.
Zostanie kamień z napisem:
tu leży taki i taki.
Każdy z nas jest Odysem,
co wraca do swej Itaki.
Przejżysty tekst, zgrane rymy, prosta i trafiająca do każdego treść, a po przeczytaniu wnioski i przemyślenia same nasuwają się do naszej głowy.
W każdym stuleciu i w każdej epoce los ludzki jest niezmienny, trudny i ciężki, ale jeśli kroczysz wartko i silnie, dopniesz swego celu, choć koniec dla każdego z nas jest jednakowy:kamień z napisem, czy to w formie grobu, kurhanu, czy dzbanka z poiołem...
Wiwat Poeci! Wiwat Staff! Wiwat Mądrość życiowa!

Na pewno będzie dobrze . ;]
pozdrawiam ...
4 3 4