Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-20T21:34:05+01:00
Historii kulinarnej można prześledzić w 1800, kiedy pierwszy szkole gotowania w Bostonie uczył sztuki amerykańskiej kuchni wraz z przygotowaniem uczniów do przekazywania swojej wiedzy innym. Pierwsza książka kucharska nigdy opublikowany został napisany przez Fannie Merritt Farmer w 1896 roku, który również uczestniczył w szkole gotowania Boston, których książka jest wciąż powszechnie stosowana jako odniesienie i pozostaje w druku w chwili obecnej.

Kolejny etap w historii sztuki kulinarnej została podjęta przez telewizję, gdzie w 1946 roku James Beard, który jest również uznawany za ojca kuchni amerykańskiej, która odbyła się regularne lekcje gotowania na sztuki amerykańskiej kuchni. Z drugiej strony, kuchnia francuska została powołana do życia w społeczeństwie amerykańskim Julia Child in 1960, gdy z mocy radia, weszła wszystkie kuchnie całego kraju.

Później historia kulinarne, kulinaria Institute of America (CIA) został założony i był pierwszym kulinarne szkoły do przeprowadzenia szkolenia zawodowego w oparciu o sztuce gotowania. Jej pierwszym miejscu była w kampusie Yale University w Connecticut, który później został przeniesiony w 1972 roku do Nowego Jorku. Ale zanim powstała CIA, którzy chcieli kariery sztuki kulinarnej zwykle musieli przejść przez doświadczonych kucharzy w ramach praktyk zawodowych, aby uzyskać on-the-job training. Ta metoda uczenia się był tradycyjny oczywiście w Europie, ale raczej jako wyzwanie porozumienia organizowane praktyki były zupełnie nową koncepcję w historii sztuki kulinarnej w USA. Jednak dziś, praktyki zawodowe nadal oferują doskonałe doznania kulinarne aspirujących kucharzy.