Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-20T20:45:02+01:00
Józef Piłsudski był pierwszym Marszałkiem Polski ,urodził się w 1867 r. pod Wilnem. Miał pięciu braci i cztery siostry, do siódmego roku życia mieszkał na wsi, a następnie przeniósł się z cała rodziną do Wilna. Pod pseudonimem "Wiktor" redagował i drukował pismo PPS-u "Robotnik". Jego żoną była Maria Juszkiewiczowa z Koplewskich. Podczas I wojny światowej organizował oddziały zbrojne. Osobiście dowodził I Brygadą Legionów , z którą wraz z Rosjanami stoczył wiele bitew. W 1917r. po odmowie złożenia przysięgi przez polskich żołnierzy na wierność Austrii i Niemiec został aresztowany i osadzony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu. Przebywał tam aż do listopada 1918 r. W tym czasie urodziła mu się córeczka o imieniu Wanda. Dwa lata później rodzi mu się druga córka - Jadwiga.
Wiosną 1935 r. u mającego od wielu lat kłopoty ze zdrowiem Józefa stwierdzono raka wątroby. Niestety 12 maja 1935r. Marszałek Józef Piłsudski umiera. Został pochowany
na Wawelu , jednak serce zgodnie z jego ostatnią wolą przedśmiertną - spoczęło w grobie własnej matki na wileńskim cmentarzu na Rossie.

1 5 1