Odpowiedzi

2010-01-20T20:13:53+01:00
Samoloty (lotniska), złe warunki pogodowe i klimatyczne, nowo powstałe miasta, budynki, fabryki oraz myśliwi i drapieżniki
15 4 15
2010-01-20T20:16:44+01:00
Wędrówki ptaków kryją wiele niebezpieczeństw: około połowa wędrowników nie wraca z nich. Często ptaki wodne muszą pokonywać ogromne przestrzenie nad lądami, na których nie znajdują pożywienia. Z drugiej strony wiele ptaków lasów i zagajników, jak na przykład słowik, przemierza morza i pustynie. Ptak, któremu braknie sił do dalszej wędrówki, ginie.
Znaczna część ptaków wędrownych pada ofiarą myśliwych w środkowej, ale przede wszystkim południowej Europie. W samych tylko Włoszech czai się prawie dwa miliony myśliwych ze strzelbami wycelowanymi w niebo. Także w Hiszpanii, we Francji, w Libanie i gdzie indziej mieszkańcy i przyjezdni myśliwi otwierają ogień do ptaków każdego gatunku i każdej wielkości. Dzisiaj, w okresie masowo rozwiniętej turystyki, chmary myśliwych europejskich dopadają ptaki przelotne w miejscu ich zimowisk, aby tam kontynuować bestialskie zabijanie. Jeszcze gorsze od tego ołowianego gradu, którego dzisiaj nie da się usprawiedliwić, jest dla wielu gatunków ptaków osuszanie podmokłych terenów, które krok po kroku pozbawia ptaki wodne ich pradawnych miejsc wypoczynkowych i zimowisk. Dzieje się tak nie tylko w Europie Środkowej i w Turcji, ale także - z katastrofalnymi skutkami - w krajach Trzeciego Świata, jak Nigeria, Senegal i wiele innych. Nie można już dzisiaj pisać o żadnej grupie ptaków, aby nie natknąć się na przykłady coraz bardziej postępującego niszczenia przyrody przez człowieka.
Popęd wędrówkowy jest u ptaków wrodzony i objawia się z instynktowną siłą także u dzikich ptaków zamkniętych w klatkach, mimo że są one chronione przed zmianami pogody i dobrze odżywiane. Zaczyna się to przyrostem wagi ciała; potem wybucha niepokój wędrówkowy: wiele ptaków trzepocze się w klatkach aż do wyczerpania, często mocno uszkadzając upierzenie.
Orientacja ptaków podczas wędrówek zawsze zadziwiała ornitologów. Na przykład jaskółki po zimie spędzonej w Afryce Centralnej wracają często do swoich zeszłorocznych gniazd. Do miejsc zimowania ptaki również dolatują z najwyższą precyzją. Siewka złota z Alaski kieruje się na wyspę Hawaji, która jest drobnym punkcikiem na oceanie liczącym wiele tysięcy kilometrów kwadratowych.


Lub jeżeli chcesz krótko to :
*Róznego rodzaju choroby
*ludzie
*wycieczenie
*Przemeczenie
*temperatura
*pogoda
*mysliwi
*zagrozenie samolotowe
*silne wiatry (zamiecie sniezne)
*Trud zdobycia pokarmu

proszę o naj xD ;)
36 4 36