Odpowiedzi

2010-01-20T21:19:41+01:00
Tezeusz- wielki bohater miasta Aten; był synem króla Egeusza oraz Ajtry, księżniczki z Trojzeny w Argolidzie. Uważano także, że był synem Posejdona, który posiadł jego matkę przed jej połączeniem się z Egeuszem. Wychowany przez matkę na dworze dziadka już jako nastolatek poczuł potrzebę odszukania swojego ojca. Pod naporem jego nalegań matka opowiedziała mu o swoim związku z Egeuszem, który był już żonaty, a następnie zaprowadziła go na drogę i kazała podnieść z jej środka kamień. Tezeusz spełnił polecenie i dźwignął głaz, pod którym znalazł miecz i sandały. Przedmioty należały do Egeusza, który zostawił je dla przyszłego syna.
Uzbrojony w miecz, który odziedziczył po ojcu, Tezeusz wyruszył w kierunku Aten na spotkanie z przeznaczeniem, przeżywając po drodze wiele przygód z rozbójnikami i potworami. W końcu dotarł do miasta, gdzie zamierzał ujawnić swoją prawdziwą tożsamość.
Tezeuszowi przypisuje się zjednoczenie Attyki pod przewodnictwem Aten oraz podział społeczeństwa na trzy klasy. On również- według tradycji- ustanowił Panatenaje, najważniejsze święto greckie ku czci Ateny.
3 3 3