Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T12:22:37+01:00
Ważnym i ciekawym epizodem w historii Korczyny jest fakt, iż w naszej miejscowości mieszkał przez pewien czas wybitny wynalazca - Jan Szczepanik (1872 - 1926), zwany też "polskim Edisonem". Urodził się w Rudnikach koło Mościsk, wychowywał u ciotki w Krośnie.
Po ukończeniu jasielskiego Gimnazjum wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie. Pracował jako nauczyciel, początkowo w Potoku, następnie w Lubatówce,wreszcie w Korczynie.
,, W okresie pracy zdarzało się również, że nauczyciel zapomniał o lekcji, o jej prowadzeniu i zaczynał kreślić sobie jakieś techniczne rozwiązania. Z uczniami często przebywał poza godzinami lekcyjnymi i uczył ich umiłowania przyrody, majsterkowania i higieny życia codziennego. Dzieci z zapałem budowały pod jego kierunkiem domy, mosty, lokomotywy i wagoniki z najrozmaitszych materiałów wyciągniętych z rupieci i śmietnika ". Ostatnią placówką pracy nauczycielskiej Jana Szczepanika była właśnie Korczyna, gdzie ostatecznie skrystalizowały się wynalazcze projekty (mieszkał w Korczynie obok szkoły - u gospodarzy Ergietowskich).