Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-21T15:03:50+01:00
List motywacyjny to list składany najczęściej przez kandydata na miejsce pracy. Dokument ten składa się także w innych celach, np. starań o awans, podwyżkę itp. List motywacyjny bywa określany jako list intencyjny.

Dokument ten jest obok CV wymagany przez większość pracodawców jako warunek przyjęcia do procesu rekrutacyjnego na stanowisko pracy.
Układ listu motywacyjnego

List motywacyjny jest dokumentem o wymowie formalnej. Powinien być napisany jednolitą czcionką typu szeryfowego (Times, Book Antiqua lub pokrewne). Nie powinien przekraczać 3/4 strony A4, a zamieszczone w nim informacje powinny być wyróżnione akapitami i odpowiednimi odstępami. List motywacyjny adresujemy do konkretnej osoby lub instytucji, raczej nie stosujemy formy wypowiedzi opartej o wstęp, rozwinięcie i zakończenie, lecz 5-7 krótkich, zwięzłych i treściwych akapitów oraz opatrujemy zwrotem grzecznościowym i podpisem.
Nagłówek

W nagłówku umieszczamy miejsce i datę (np. Wrocław, 24 lipca 2008), adresata i autora listu, a także podpis nadawcy i podpis adresata.
Wstęp

Powinien zawierać krótkie przedstawienie swojej osoby (Jestem tegorocznym absolwentem ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego...) oraz powód, dla którego list został napisany (W związku z zamieszczonym przez Państwa ogłoszeniem, chciałbym podjąć współpracę z... w charakterze...).
Rozwinięcie

W tej części motywujemy swoją chęć podjęcia pracy na określonym stanowisku (Praca w Państwa firmie pozwoli mi...), oraz przedstawiamy swoje kompetencje i kwalifikacje dotyczące stanowiska. List motywacyjny jest swoistą formą reklamy i autopromocji, należy jednak unikać przesady i "przekolorowywania" swojej osoby. Należy skupić się przede wszystkim na wymaganiach pracodawcy, unikając przedstawiania swoich oczekiwań w stosunku do przedstawionej oferty.
Zakończenie

Powinno krótko podsumować wcześniejszą treść listu (Liczę na to, że podane przeze mnie informacje...), należy również wyrazić gotowość do bezpośredniego spotkania (Z przyjemnością spotkam się z Państwem...).
Podstawowe zasady

* Każdorazowo należy starać się dostosować treść listu motywacyjnego do celu jego powstania. Jeśli aplikujemy na określone stanowisko pracy, list motywacyjny powinien odpowiadać na zapotrzebowanie wyrażone przez pracodawcę w wymaganiach zawartych w ogłoszeniu o pracę.
* Nie powiela się informacji, które można odnaleźć w CV, z zastrzeżeniem rozwinięcia informacji szczególnie istotnych dla pracodawcy (na przykład określonych w ogłoszeniu o pracę szczególnych kwalifikacji poszukiwanego pracownika).
* Należy zwracać uwagę na szczegóły. Przeczytanie własnego listu przed jego wysłaniem pozwoli uniknąć wielu błędów wynikających z kopiowania fragmentów tekstów, literówek, nieścisłości itp. Dobrym pomysłem jest również poproszenie o uwagi osoby trzeciej.
* Jeśli list motywacyjny jest wysyłany za pośrednictwem poczty e-mail, należy również zadbać o odpowiednią formę samej wiadomości, która w tym wypadku odgrywa rolę uzupełniającą wobec listu motywacyjnego. Należy pamiętać o tym, że zanim pracodawca odczyta załączniki, przeczyta treść wiadomości e-mail.
* Jeżeli wysyłamy list motywacyjny w załączniku (co jest dobrym pomysłem) należy wysłać go w pliku, który potencjalny pracodawca na pewno otworzy. Polecany jest format .pdf, który wygląda bardziej profesjonalnie niż .doc i jest łatwy do utworzenia, np. za pomocą darmowej aplikacji PDFCreator lub poprzez narzędzie wbudowane w pakiet OpenOffice lub MS Office 2007. Bardzo ważną zaletą pliku .pdf jest fakt, iż nie "rozlatuje" się, układ dokumentu
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T15:08:04+01:00
Jacek Muclik 12.04.2001
ul. Stokrotkowa 23
08-347 Maszary

Hipermarket ,,smali Gigant"
Odlotowo Dolne

Przeczytałem Wasza oferte i chcialbym sie u Was zatrudnić. Mogę być sprzedawcą w Waszym hipermrkecie.
Ukończyłem szkołę średnią i już trochę pracowałem jako sprzedawca. Był to sklep muzyczny, salon kosmetyczny oraz sklep z artykułami przemysłowymi. Umiem więc sprzedawać wszystko.
Pracowałem 10 godzin dziennie, a wolałbym pracowac krócej.
Proszę dać mi znać czy mnie zatrudnicie. Mój numer telefonu 665-47-98 najlepiej po 18.00 godzinie.

Jacek Muclik
2010-01-21T15:20:36+01:00
Do Dyrektora
„ Vipera Cosmetics ”
W związku z ofertą zamieszczoną przez Państwa na stronie internetowej www.pracuj.pl zgłaszam chęć podjęcia pracy w charakterze konsultant – sprzedawca.
Potrafię negocjować, łatwo nawiązuję kontakty, jestem komunikatywna i otwarta. Chętnie zdobywam nową wiedzę, łatwo przystosowuję się do zmieniających się warunków. Zaocznie uczę się jako technik usług kosmetycznych. Zdobyta wiedza w szkole pomoże mi na wykonywanie jak najlepiej pracy, którą Państwo oferują.


Z poważaniem:
tu masz przykład.
1 5 1