Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T15:41:38+01:00
Podstawowe zasady bezpieczeństwa, zalecane przez Sanepid:

* Nie bierzcie czegokolwiek od obcych ludzi (lizaków, cukierków, itp.);
* Nie otwierajcie drzwi komukolwiek pod nieobecność domowników, nawet znajomym i innym dzieciom.
* Nie spożywajcie lekarstw bez wiedzy rodziców i lekarza.
* Nie kontaktujcie się z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne i np. dotkliwie pogryźć czy zarazić wścieklizną. Nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nami, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. W razie kontaktu z psem należy zachować spokój, nie uciekać, nie krzyczeć, nie patrzeć mu w oczy, nie wykonywać szybkich ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjąć postawę „żółwia”. Kucnąć, zwinąć się w kłębek chroniąc głowę, szyję i brzuch.
* Nie oddalajcie się z nieznajomym, nie wsiadajcie do jego samochodu.
* Nie chwalcie się innym, co „fajnego” jest w domu.
* Nie zjeżdżajcie głową w dół na sankach z góry, ponieważ uraz głowy może spowodować trwałe kalectwo w postaci paraliżu kończyn. To samo dotyczy zjeżdżalni na placach zabaw.


Wychodząć z domu

* Dokładnie zamykajcie drzwi i okna.
* Informujcie domowników, gdzie wychodzicie, z kim i kiedy wrócicie.
* Jako trasę przemarszu wybierajcie miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe– unikajcie bezludnych skrótów.
* Ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości– nie każdy może mieć dobre intencje.
* Unikajcie jeżdżenia autostopem.
* Nie podchodźcie zbyt blisko, jeśli ktoś z auta pyta o drogę.


Wybierając się w podróż pociągiem czy autobusem

* Posiadane ze sobą dokumenty schowajcie w wewnętrznych kieszeniach ubrania.
* Zwróćcie uwagę na swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania. Zamieszanie w tym momencie to również jeden z dogodniejszych momentów do działania dla złodziei bagażu czy kieszonkowych. Lepiej odczekać moment ścisku i wsiąść czy opuścić pojazd swobodnie.
* Wsiadając do pustego autobusu, czy pociągu zajmijcie miejsca przy kierowcy, drużynie konduktorskiej lub wśród grona budzących zaufanie pasażerów np. rodziny z dziećmi, czy osób starszych.
* Nie spożywajcie alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami.

Dla dzieci i młodzieży Ferie zimowe, to czas odpoczynku i relaksu. Jednak należy pamiętać przy tym o bezpieczeństwie. Krakowski Sanepid radzi, by W razie niebezpieczeństwa używać numerów alarmowych policji 997, straży pożarnej - 998, pogotowia 999, czy ogólnego telefonu alarmowego 112.Licze na najlepszą odpowiedz :)
1 5 1
2010-01-21T15:43:03+01:00
Jak bezpiecznie spędzić ferie?
Jak co roku okres ferii zimowych to czas podwyższonego ryzyka na polskich drogach. Jadący na urlopy często powodują wypadki, czasami to także wina pieszych lub rowerzystów. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim ostrożnością. Kierowcy powinni poświęcać szczególną uwagę sytuacjom rozgrywającym się na drodze, być uważniejsi, oraz jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego: mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, stosować się do ograniczeń prędkości i przede wszystkim ostrożnie podchodzić do wszelkich manewrów.
Jednak nie tylko na drogach w ferie zdarzają się wypadki. Można także zostać poszkodowanym podczas uprawiania sportów zimowych. W tych dziedzinach wystarczy przemyśleć dobrze swoje postępowanie, zanim się czegoś podejmiemy i zachowanie ostrożności. Podczas jazdy na łyżwach czy nartach nie należy stwarzać celowo zagrożenia dla innych uczestników zimowych szaleństw.
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2010-01-21T15:56:14+01:00
Ferie to dla uczniów czas odpoczynku i relaksu. Jednak należy pamiętać przy tym o bezpieczeństwie.
Pamiętajmy o tym, żeby:
• nie ślizgać się po lodzie na rzece lub stawie
• nie wbiegać na lód, który już się pod kimś złamał
• jeśli znajdziemy się w sytuacji, że lód zaczyna pękać, połóżmy się na nim – to rozłoży nasz ciężar na większej powierzchni
• jeśli chcemy pomóc osobie, pod którą załamał się lód, możemy posłużyć się drabiną, deską, na której kładziemy się, a poszkodowanemu podajemy drugi przedmiot, linę, deskę, szalik itp.
• nie chodźmy po tej części górki, po której zjeżdżają na sankach inne osoby
• podchodźmy pod górkę z boku, aby nie przeszkadzać innym osobom i nie powodować kolizji
• w czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami
• nie rzucajmy śnieżkami w samochody.
To są rzeczy na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jednak czynników, które wchodzą w skaład naszego bezpieczeństwa jest wiele, wiele więcej. Pamiętajmy, aby zwracać szczególną uwage na nasze bezpieczeństwo, bo pamiętajmy że życie mamy tylko jedno.
(jeśli będziesz chciał do sobie możesz skrócić xD)
1 5 1