Odpowiedzi

2010-01-21T15:36:40+01:00
RECENZJA FILMU "ZEMSTA" :

Od 4 października na ekranach kin można obejrzeć film Andrzeja Wajdy pt. „ Zemsta”. Film jest adaptacją komedii Aleksandra Fredry o tym samym tytule. Reżyser w słynnej historii sporu o mur graniczny ukazał
narodowe wady Polaków, a w szczególności arogancję, obłudę, pieniactwo i przekupność.
W rolach głównych występują znani, polscy aktorzy : Roman Polański - Papkin, Janusz Gajos - Cześnik, Andrzej Seweryn - Rejent, Katarzyna Figura - Podstolina, Daniel Olbrychski - Dyndalski, Agata Buzek - Klara, Rafał Królikowski - Wacław, Lech Dyblik - Śmigalski, Cezary Żak – Perełka.
Nazwiska aktorów biorących udział w projekcie pozwoliły mi wierzyć , że będę miał do czynienia z niebanalnym pomysłem, który doczekał się świetnego finiszu. Tymczasem film jest nijaki, śmieszy jedna lub dwie sceny. Zaletą tego filmu jest muzyka Wojciecha Kilara, sceografia Kosarewicza ,wierność książce i to, że trwa tylko półtorej godziny. Dłuższy stałby się dla mnie męką. Sceny zabawne komedii znane z lektury, podczas oglądania filmu nie wywołały u mnie specjalnych emocji. Chwilami odczuwałem nudę.
Co do obsady, mam mieszane odczucia. Według mnie, Janusz Gajos ( Cześnik Raptusiewicz ) i Daniel Olbrychski ( Dyndalski ) zagrali świetnie. Pierwszy z nich odgrywa swoją rolę w sposób naturalny, tekst w jego interpretacji jest autentyczny, wymowny. Epizod zagrany przez Olbrychskiego jest perfekcyjny, nic dodać nic ująć. Również Kasia Figura została nieźle dobrana do roli Podstoliny Z kolei, Andrzej Seweryn jako Rejent jest cholerykiem większym niż sam Cześnik. Z rolą Milczka utożsamia go jedynie powiedzenie „ niech się dzieje wola nieba...”.Rafał Królikowski( Wacław ) zagrał sztucznie, jego tekst brzmiał jak na szkolnym konkursie recytatorskim. Równie ciężko było mi oprzeć się urokowi Klary ( Agata Buzek ) , bo takim nie grzeszy. Papkin w interpretacji Romana Polańskiego także nie potrafił mnie rozbawić. Sprawiał wrażenie bardzo umęczonego swoją rolą i wielkodusznością uczestniczenia w filmie.
Osobiście uważam, że korzystnie dobrano obiekt scenograficzny – zamek w Ogrodzieńcu. To na jego dziedzińcu, zimową porą, rozgrywa się akcja filmu.
Muzyka Wojciecha Kilara, sprawia, że łagodzi ona gorzką refleksję wynikającą z przesłania samego autora komedii.
Generalnie film A.Wajdy- zdobywcy Oskara, jest dla mnie kolejną, przeciętną ekranizacją szkolnej lektury.

licze na naaj ; **
2010-01-21T15:52:53+01:00
Film pt " Zatańcz ze mną" jest to gatunek tanecznych musicali jest w nim bardzo dużo tanca jak sam tytuł mówi. Niektórzy zaliczają ten piękny film do komedii romantycznych ale nie jest to ani komedia powalająca ani z romantyzmem ja bym zakwalifikowała ten film do dramatu a komedię.
Jest to piękna historia o radości którą sprawia taniec . Film ten opiwiada o prawniku Johnie w tej roli Richard Gere w podeszłym wieku który postanawia nauczyć się tanca obok której codziennie przejezdza wracajac z pracy a w oknie szkoły widzi piękna kobietę . Kobieta ta nosi imię Paulina i gra ja Jennifer Lopez. John jest zafascynowany tańcem uczy się pilnie aż w koncu dostaje się na konkurs tanca .
Film nie jest ogólnie zły , ale nie jest też arcydziełem. Fabuła jest dobre dialogi również. Zdarzają się smieszne sytacje ale nie jest ich dużo.