Odpowiedzi

  • Roma
  • Community Manager
2010-01-21T16:48:21+01:00
1.Kim był Mahomet
Mahomet - twórca nowej religii monoteistycznej - islamu. Mahomet żył na przełomie VI/VII w. Uważał, że jest jeden BÓg - Allach, który z góry określa los człowieka, zsyła na ziemię proroków, którzy głoszą jego nauki. Człowiek jest zobowiązany do bezwzględnego posłuszeństwa woli bożej, a jego zbawienie zależy od postępowania. Nauki (objawienia) Mahometa zostały spisane i tworzą świętą księgę islamu - Koran (składa się z 114 sur i jest kodeksem przepisów prawno - religijnych.

2.Pięć filarów Islamu
Muzułmanin ma pięć obowiązków, zwanych pięcioma filarami islamu:
- Wyznanie wiary – Nie ma Boga oprócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem. Dla szyitów często również: Ali jest przyjacielem Boga (co część sunnitów uważa za bałwochwalstwo).
- Modlitwa – odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki.
- Jałmużna – określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
- Post – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
- Pielgrzymka do Mekki – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

3.Jak wyglądały podboje Arabskie
Podboje arabskie były uwarunkowane szerzeniem nowej wiary w imię świętej wojny z niewiernymi (dżihadi).
a) podboje w VII w. :
- 634 r - Damaszek i Syria
- 641 r. - Aleksandria i Delta Nilu i podbój Persji i części azjatyckiej terenów Bizancjum
b) podboje w VIII w.:
- do 710 r. - podbito południowe wybrzeże M. Śródziemnego - Afrykę Północną do Maroka
- 712 r. - agresja na dolinę Indusu
- 713 r. - podbój Hiszpanii Wizygotów
- 714 r. - podbój Kaszgaru (Azja Środkowa) i zajęcie Turkiestanu

4.Jak narodziła się cywilizacja
Cywilizacja islamska narodziła się na Półwyspie Arabskim w VII wieku n.e. Wkrótce rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje obejmując Półwysep Iberyjski i Azję Środkową. Arabowie do VII w. zamieszkiwali głównie tereny Półwyspu Arabskiego. Plemiona arabskie przed islamem dzieliły się na północne i południowe, różniące się między sobą językiem i kulturą materialną. Arabowie południowi zamieszkiwali południowo-zachodnią Arabię, gdzie stworzyli bogatą cywilizację (znaną tylko z wykopalisk archeologicznych), opartą na wysoko rozwiniętym rolnictwie (znakomity system nawadniający z tamą w Marib koło Sany). Od ok. XV w. p.n.e. powstawały tam państwa (Main, Saba, Kataban, Himjar), które eksportowały nad Morze Śródziemne pachnidła, korzenie i złoto oraz kontrolowały szlak handlowy z Indii do Mezopotamii i Egiptu. Cywilizacja Arabów południowych upadła w VI w. Od IX w. p.n.e. pojawiają się wzmianki o kraju Aribi w północnej Arabii - powstały tam państewka: Nabatejczyków (IV w. p.n.e.–II w. n.e., ze stolicą Petra) i Palmyra (II w. p.n.e.–III w. n.e.) podbite przez Rzym.

5. Położenie półwyspu Arabskiego
Półwysep Arabski - półwysep w Azji Południowo-Zachodniej, położony między Morzem Czerwonym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską.