Na Podstawie Przreczytanego tekstu czyli ,,Narodziny Swiata '' wyjasnij z jkimi wydarzeniami mitologicznymi zwiazane jest pochodzenie frazeologizmów: róg obfitosci, pod egida, puszka pandory. Z kazdym z nich ulóz zdanie .

Prosze pomuzcie ; ((((

1

Odpowiedzi

2009-10-01T08:10:13+02:00
Róg obfitości -symbol płodności i ziemi niewyczerpane zasoby, symbol bogactwa, źródło niekończących się dobrodziejstw,Dzeus wychował się na mleku kozy Amaltei. Później Dzeus przemienił róg tej kozy w róg obfitości, który wypełniał się zgodnie z życzeniem posiadacza.

Puszka Pandory - przyczyna tragedii, nieszczęść. Pandora to pierwsza kobieta ulepiona z gliny przez Hefajstosa. Zesłana przez bogów na ziemię z posagiem w postaci tajemniczej puszki (ściślej beczki). Pandorę odprawił Prometeusz, ale zachwycony jej urodą Epimeteusz ożenił się z nią i za jej namową otworzył puszkę sprowadzając na ludzi nieszczęścia i choroby.

Egida (z łac. aegis, gr. aigis - skóra koźla, tarcza Zeusa) - wg mitologii greckiej, tarcza Zeusa wykuta przez Hefajstosa (wg innej wersji, zrobiona ze skóry kozy Amaltei). Była ona atrybutem Zeusa, która chroniła go przed atakami nieprzyjaciół, choniła następnie - z wężami i głową Gorgony - Ateny i wreszcie Apolla. -pod osłoną, godłem, znakiem, patronatem, opieką.

Moja kolezanka jest jak puszka pandory.
Dzieki moim kolegom czuję sie jak pod egidą.
Dzisiaj zagrałam w totolotka,czuję sie jakbym w ręku miała róg obfitości.
1 5 1