Mam problemy ze związkami frazeologicznym sałymi. proszę napiszcie mi na czym one polegają i jak je odszukać, być moze jest to bardzo łatwe ale ja niestety mam krótka pamięć i nawet jeżeli się tego kiedyś u czyłam to już o tym zapomniałam.proszę o odpowiedź.! potrzebuję tego na niedzielę wieczorem...

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T17:08:13+01:00
Związki frazeologiczne to związek dwóch wyrazów które po rozdzieleniu nie miały by sensu
2010-01-21T17:10:50+01:00
Związek frazeologiczny, frazeologizm-jest to połączenie dwóch lub więcej wyrazów, które mają znaczenie symboliczne.
2010-01-21T17:11:19+01:00
Związek frazeologiczny, frazeologizm – utrwalone w użyciu połączenie dwóch lub więcej wyrazów, które ma znaczenie symboliczne, np. biała flaga, marzenie ściętej głowy, wypić duszkiem albo pójść po rozum do głowy.

Do związków frazeologicznych zaliczane mogą być także przysłowia, porzekadła, sentencje i maksymy.

Część związków frazeologicznych ma międzynarodowy charakter, jak choćby angielskie too many cooks spoil the broth (dosł. zbyt wielu kucharzy (ze)psuje rosół) i polskie gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść.

Klasyfikacja [edytuj]
Związki frazeologiczne dzielimy według dwóch kryteriów: ze względu na charakter gramatyczny (tzw. klasyfikacja formalna) lub ze względu na rodzaj zespolenia (tzw. klasyfikacja znaczeniowa, semantyczna).

Pierwszy typ klasyfikacji nakazuje wyróżnić:

wyrażenie (ośrodkiem frazeologizmu jest rzeczownik, przymiotnik, imiesłów przymiotnikowy, czy rzadziej przysłówek, jak np. krokodyle łzy, dziadowski bicz, częstochowski rym, krótko i węzłowato itd.),
zwrot (ośrodkiem frazeologizmu jest czasownik lub imiesłów przysłówkowy, występują inne wyrazy, jak np. zakochać się na zabój, wciskać kit itd.)
frazę (taki związek frazeologiczny to zdanie lub równoważnik zdania, przy czym elementy pozostają ze sobą silnie zespolone znaczeniowo, np. człowiek człowiekowi wilkiem, kij ma dwa końce itd.)
Klasyfikacja semantyczna wyróżnia frazeologizmy:

swobodne (luźne),
łączliwe,
stałe (w tym idiomy)