Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T18:05:04+01:00
Merkuriusz Polski" był pierwszą periodyczną gazetą informacyjną w Polsce. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga Merkurego, patrona kupców. Jego wydawanie zainicjował marszałek nadworny koronny Łukasz Opaliński przebywający na dworze króla Jana Kazimierza. Gazetę tę można traktować jako swego rodzaju inwestycję polityczno-propagandową (król i królowa Ludwika Maria, chcieli w ten sposób przekonać lud do reformy ustrojowej i wybrania następcy tronu jeszcze za życia króla, aby zapobiec problemom w związku z ewentualną elekcją.)

Pierwszym redaktorem naczelnym został, Polak z imienia, z pochodzenia Włoch - Hieronim Pinocci, posiadający już pewne doświadczenie dziennikarskie, gdyż dotąd opracowywał cotygodniowy biuletyn informacyjny dla potrzeb dworu. Odpowiedzialnym za drukowanie był krakowski drukarz Jan Aleksander Gorczyn. Redakcja mieściła się w budynku na obecnym Małym Rynku 6, zwanym wówczas domem Szoberowskim na Wendecie.
3 3 3
2010-01-21T18:07:25+01:00
"Merkuriusz Polski" był pierwszą periodyczną gazetą informacyjną w Polsce. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga Merkurego, patrona kupców. Jego wydawanie zainicjował marszałek nadworny koronny Łukasz Opaliński przebywający na dworze króla Jana Kazimierza. Gazetę tę można traktować jako swego rodzaju inwestycję polityczno-propagandową król i królowa Ludwika Maria, chcieli w ten sposób przekonać lud do reformy ustrojowej i wybrania następcy tronu jeszcze za życia króla, aby zapobiec problemom w związku z ewentualną elekcją.