Odpowiedzi

2010-01-21T19:01:20+01:00
Co roku, mimo właściwej pielęgnacji, rośliny sadownicze mogą być atakowane przez liczne szkodniki - owady i roztocza, które mogą powodować pogorszenie plonów i osłabienie roślin. Skuteczność walki ze szkodnikami zależy od wyboru odpowiedniej metody i sposobu zwalczania, ograniczając ewentualne użycie środków chemicznych. Poniżej przedstawiamy niektóre, najczęściej występujące szkodniki roślin sadowniczych i metody ich zwalczania, zarówno ekologiczne jak i chemiczne. Podane nazwy preparatów do zwalczania szkodników są nazwami przykładowymi - nie są to wszystkie możliwe do zastosowania preparaty, staraliśmy się wybrać te najpopularniejsze.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T19:02:34+01:00
Zgorzel kory jabłoni- grzyby wywołujące tą chorobę wnikają do pędów przez rany po cięciu i inne uszkodzenia kory. Kora zapada się i ulega złuszczeniu. Na pniach i konarach występują rozległe podłużne pasy obumarłej kory. Choroba stanowi szczególne zagrożenie dla młodych, wysadzonych jesienią lub wczesna wiosną drzewek, które przycinane jest w celu ukształtowania korony.

Parch jabłoni - choroba spowodowana grzybem Venturia Inaequalis. Choroba dobrze rozwija się w warunkach dużej wilgotności powietrza, przy jego zwiększonej temperaturze wynoszącej 17-25 st. C. Największy rozwój zarodników obserwowany jest w okresie ok. 2 tygodni po kwitnieniu.
Najbardziej widocznymi objawami są plamy pojawiające się na górnej powierzchni liści, uwypuklanie powierzchni liścia, usychanie a także opadanie. Najlepszym sposobem zapobiegającym powstawaniu parcha jabłoni jest uprawianie odmian odpornych na tą chorobę. Jeżeli jednak posiadane odmiany są wrażliwe, należy stosować różne środki, zarówno zapobiegawcze, jak i zwalczające.

Mączniak jabłoni - choroba objawia się głównie na młodszych pędach, które pokrywa biały nalot w formie mączastej. Na owocach obserwuje się ordzewienie skórki, występujące zazwyczaj na części z rumieńcem. Skutkiem jego działania może być u młodych pędów deformacja koron drzew i zmniejszenie przyrostu. Naturalna ochroną przed tą chorobą jest uprawa odmian odpornych na mączniaka. Zarażone pędy można wycinać i palić.