Odpowiedzi

2010-01-21T19:44:03+01:00
Układ limfatyczny (układ chłonny) jest otwartym układem naczyń i przewodów, którymi płynie limfa (chłonka jest to płyn o żółtawym zabarwieniu). Głównym źródłem limfy jest przesącz z osocza krwi, wydzieliny komórek i przewodu pokarmowego. Skład limfy jest zbliżony do osocza krwi. Zawiera ona białka, tłuszcze, wodę, sole mineralne oraz duże ilości białych ciałek krwi.
Układ limfatyczny składa się z naczyń limfatycznych (chłonnych) oraz węzłów limfatycznych. Jest to układ otwarty, tzn. drobne naczynia limfatyczne tego układu „otwierają” się bezpośrednio do przestrzeni międzykomórkowych.
2010-01-21T19:48:05+01:00
Układ limfatyczny, zwaby inaczej chłonnym, jest bardzo podobny do układu krwionośnego. Składa się z naczyń limfatycznych, w których krąży płyn zwany limfą. Naczynia te wnikają do przestrzeni między komórkami. Układ limfatyczny jest więc otwarty. W jego skład wchodzą też narządy takie jak węzły chłonne. Podstawowe funkcje układu limfatycznego to: pobieranie z komórek zbędnych substancji i nadmiaru wody;
wymiana składników między płynem międzykomórkowym a osoczem;
uczestniczenie w zwalczaniu drobnoustrojów chorobtwórczych.
4 5 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T19:48:22+01:00
MIałam to na bilogii:

Ukłat limfatyczny jest zwany chłonnym. Zawiera w sobie płyn (chłonkę). Jest to w przeciwieństwie do układu krwionośnego układ otwarty. Składa się on z naczyń limfatycznychw których znajduje się płyn-limfa, lub inaczej zwana chłonką. Jego naczynia zaczynają się w przestrzeniach między komórkami. W skład tego układu wchodzą tzw. węzły chłonne. Jego funkcje to min.:

-dostarczanie przesączonego przez naczynia włosowate osocza z powrotem do krwiobiegu,
-pośredniczenie w wymianie składników między osoczem a tkankami,
-odprowadzenie z komórek zbędnych subst i nadmiaru wody
-uczestniczenie w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych.
1 5 1