Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T20:50:42+01:00
Obraz "Małżonkowie" ma niezwykle ciekawie interpretowaną narrację. Mężczyzna trzyma w lewej dłoni prawą dłoń małżonki- niezgodnie z regułami przedstawiania pary małżeńskiej. Według wielu osób było to tzw: małżeństwo leworęczne, które zachowywało zasady związku małżeńskiego. We wklęsłym lustrze, namalowanym z niezwykłą wirtuozerią odbijają się dwie sylwetki- to świadkowie. Jednym z nich musiał być sam malarz skoro na obrazie umieścił napis "Johannes van Eyck fut hic"- co znaczy "był tu Johannes Eyck".
Postać mężczyzny jest namalowana w ciemnych, ponurych kolorach. Co może świadczyć o humorze małżonka. Jego blada cera wyraźnie kontrastuje się z czarnym ubiorem. Natomiast małżonka ubrana jest w zieloną suknię. Kolor ten symbolizuje nadzieję. Więc możemy się tylko domyślać, że ma ona nadzieję na szczęśliwe małżeństwo, lub zdrowe narodziny potomstwa, którego jak widać spodziewa się i czule trzyma dłoń na brzuchu.
Między parą stoi mały piesek, który nieco odchodzi od schematu "szczęśliwego małżeństwa". Może symbolizuje on radość lub pociechę... Tego możemy się tylko domyślać co miał na myśli autor obrazu :)

____________________
mam nadzieję, że coś z tego wybierzesz (;
pozdrawiam!
1 1 1