Odpowiedzi

2010-01-21T21:40:02+01:00
Nie wiem czy o to Ci chodzi , ale spróbuje :)

1 września 1939 roku o godz.4.45 niemiecki pancernik Schlezwig - Holstein otworzył ogień na polską placówkę wojskową - Westerplatte koło Gdańska. W dniach 1-3.09 trwał bój
graniczny.Mimo bohaterskiej obrony Polaków , polskie linie obrony zostały przełamane. W tych trudnych dla Polski chwilach niewielkie znaczenie miało wypowiedzenie przez rządy Wielkie Brytanii i Francji wojny Niemcom 3 września. Państwa te nie podjęły istotnej wynikającej z przyjetych zobowiązan , pomocy zbrojnej.
17 .09.1939 roku Polskę zaatakowała Armia Czerwona. Polski rząd podjął decyzję o wyjeździe poza granice kraju i w nocy z 17 na 18 .09 przekroczył granice polsko - rumuńską. Uchodząc za granicenaczelne władze sądziły , ze mozliwe będzie kierowanie walka spoza granic kraju. Władze rumuńskie internowały wszystkich członków rządu i dowództwa nie zezwalając na żadna działalność.
Przełom września i października to kapitulacje kolejnych ośrodków oporu polskiego - 28 wrzesien Warszawa
- 2 października Hel- 5 pazdziernika poddały sie wojska walczące w ostatniej wiekszej bitwie kampanii wrześniowej po Kockiem.
28 wrzesnia w Moskwie ZSRR i Niemcy podpisały traktat o granicach i przyjaźni, w którym podzieliły miedzy siebie ziemie polskie.