Uber pilne! Przetwórz mi ktoś nieco słowa tego co poniżej, bo obawiam się, że moja klasa też skorzysta z tego co ja. Tylko nie zmieniać faktów, zmienić trochę słowa!
"to doświadczenie wyjaśniło jak przebiega osmoza", albo
" to doświadczenie uświadomiła mi na czym polega osmoza"
Na początku nożem wydrążyłam otwór w marchwi o głębokości ok. 4cm. Do otworu wsypałam łyżeczkę soli. ustawiłam marchew w pozycji pionowej i pozostawiłam na 3 godziny.
W otworze wypełnionym solą pojawiła się woda, natomiast marchew straciła swą jędrność.


na dole podpisujesz: sól (strzałka z grotem w lewo) marchew
rysujesz niebieską strzałkę z grotem w lewo , a obok niej piszesz kierunek przepływu wody


Następnie wypłukałam wnętrze marchwi wodą i Włożyłam go do słoika wypełnionego wodą. Po godzinie marchew nabrała jędrności i powróciła do poprzednich rozmiarów.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T21:21:23+01:00
'To doświadczenie ukazuje nam jak przebiega zjawisko osmozy"
Początkowo wydrążyłam nożykiem kuchennym w marchewce otwor o głębokości ok. 4cm. Następnie do otworu wsypałam łyżeczkę soli kuchennej, po czym ustawiłam marchewkę w pozycji pionowej. Całośc odstawiłam na 3 godziny. Po minionym czasie w otworze wypełnionym solą pojawiła się woda. Marchewka natomist straciła swoją 'sprężystość'. Stała się jakby wiotka. Nie była tak jędrna jak na początku wykonywanego doświadczenia. Wypłukałam wnętrze marchewki woda, po czym włożyłam ją do niewielkiego słoika wypełnionego w całej swej objętości wodą. Całośc ponownie odtawiłam tym razem na 1 godzinę. Po godzinie czasu ta sama marchewka znow stała sie jędrna i powrociła do swych rozmiarow.
7 4 7
2010-01-21T21:28:40+01:00
Najpierw w przygotowanej marchwi, nożem, zrobiłam otwór o głębokości ok. 4 cm. Następnie do danego otworu wsypałam łyżeczke soli, postawiłam marchew w pozycji pionowej i zostawiłam w takim ułożeniu na 3 godziny.
W wydrążonym otworze zabrała się woda a marchew zwiotczła.

na dole napisz:sól(ze strzałką w lewo), marchew, narysj niebieską strzałkę w lewo i obok zaznacz kierunek przepływu wody.

Otwór wypłukałam wodą i marchew włożyłam do słoika z wodą. Po godznie, marchwi wróciła elastyczność.
5 3 5
2010-01-21T21:30:10+01:00
Zaczynamy od wycięcia w marchewce otworu o głębokości ok.4 cm.
Następnie wspypujemy tam łyżeczkę soli kuchennej.
Wstawiamy marchew np do szklanki by znajdowała się w pozycji pionowej i odstawiamy na ok 3 godz.
Po minięciu 3 godz możemy zaobserwować że marchew utraciła swą jędrność natomiast w otworze do którego została wsypana sól pojawiła się w woda.
.
.
.
Następnie dokładnie czyścimy otwór w marchwi czystą wodą i wkładamy do naczynia z wodą.
Po pewnym czasie marchew ponownie zaczyna nabierać poprzedniego wyglądu.
6 4 6