1. DO jakiego utworu nawiązuje Staf w wierszu? Co na to wskazuje?
2.Kto jest podmiotem lirycznym w utworze Stafa, scharakteryzuj tę postać.
3. Do kogo podmiot liryczny kieruje swoją wypowiedź ?
4.Co to są manowce?
5.Jaki jest cel ludzkiego życia? zacytuj
6.Jak rozumiesz ostatnie dwa wersy utworu, wyjaśnij to w min. 3 zdaniach
7. Podaj utwory literackie i filmowe gdzie się pojawia motyw podróży?

Chodzi o wiersz L.Stafa "Odys"

proszę o pomoc

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T23:06:49+01:00
1.Nawiązuje do utworu Horacego pt. "Odyseja". Wskazuje na to umieszczenie w utworze słów: "Odysem", "Itaki". Sama treść także jest nawiązaniem do wędrówki,którą przemierzał Odys (w utworze Horacego). Wskazują na to dwa ostatnie cytaty.
2.Podmiotem lirycznym w utworze Staffa jest dojrzały człowiek, który chce podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami życiowymi. Kieruje do nas przesłanie. Mówi, aby się nie poddawać podczas wędrówki mimo trudności jakie stawia nam los. A także, aby nie poddawać się wtedy, gdy się cierpi i popełnia błędy, gdyż one są wpisane w nasze życie.
3.Podmiot liryczny kieruje swoją wypowiedź do ludzi, do czytelników, do tych którzy są już w drodze swej wędrówki, ale napotykają przeszkody i nie mają siły, chęci na dalszą podróż. Jest też adresowany do tych, którzy dopiero rozpoczną swoją wędrówkę. Uświadamia im, że nasze życie będzie pełne trudu, ale my musimy "naprzód wciąż iść śmiało", gdyż to doprowadzi nas do celu, nawet gdy po drodze będziemy błądzić.
4.MANOWCE- boczna, błędna droga; błędy, trudności życiowe, przeszkody.
5.Cytat :
" O to chodzi jedynie
By naprzód wciąż iść śmiało"
6. Dwa ostatnie wersy rozumiem jako, że każdy z nas jest takim Odysem, który zmaga się z przeciwnościami losu. Każdy z nas odbywa w życiu wędrówkę, podróż, która usłana jest trudnościami. W tej wędrówce błądzimy, ale dzięki naszej determinacji, mimo wszystko dochodzimy do celu, do swojej Itaki, tak samo tak tytułowy Odys.
7. Motyw podróży (wędrówki)
- K.Kawafis - "Itaka"
- M.Hłasko - "Okno"
- J.Tuwim - "Rzuciłbym to wszystko"
- Homer - "Odyseja"
5 4 5