Odpowiedzi

2010-01-22T13:12:01+01:00
1) Kozacy, taka tam ludność, że jest a jakby jej nie było, chcieli być narodem na równi z Polakami i Litwinami. Żądali pozycji trzeciego władcy państwa. Możliwość tą przewidywała ugoda w Hadziaczu z 1658 roku. Tak się jednak nie stało... Na szczęście.
2) Rozszerzenie granic spowodowało wplątanie się Polski w wewnętrzne konflikty religijno-narodowe (sprawa kozacka), oraz w konflikty o charakterze międzynarodowym (Rosja, Turcja).

Przykro mi, ale tylko takie informacje udało mi się znaleźć.
Być może się przydadzą.

Pozdrawiam,
Buzzy ;-)
1 4 1
2010-01-22T13:22:27+01:00
Na dalekiej Ukrainie,nad Dnieprem,od dawna gromadzili sie zbiegowie z Rosji,Polski i Litwy i innych krajów.Zwali się Kozakami.
Łupili osady Tatarskie i tureckie.Kozacy zasłużyli się tez w kilku wojnach Rzeczpospolitej ,walcząc z Turkami szwedami i Moskwa.
Mieli walczyć z Turcja lecz, gdy wyprawa nie doszła do skutku
kozacy ruszyli do walki zamiast Turcji zaatakowali Rzeczpospolitą.Zapragnęli uzyskać te same prawa i przywileje co szlachta.Chcieli także by Ukraina stała się pełnoprawnym partnerem Litwy i polski.Przywódcą powstania został Bohdan Chmielnicki który wyjawił plany Władysława IV Turcji doprowadzili do kilku klęsk w walkach rzecz pospolitej miedzy innymi w warszawie na wieść o tym rozpoczęło się powstanie chłopi mordowali szlachtę,urzędników,żydów i katolickich urzędników,palili kościoły i dwory.
Pierwszym krokiem do opanowania chaosu w rzeczpospolitej zawarcie udody Polacy uznali władze chetmanska na ukrainie.

dostalam piatke nie chwalac sie hehe pozdro