Odpowiedzi

2010-01-22T16:51:13+01:00
Przemiany bohatera jest to gruntowna zmiana zachowania oraz myślenia. Jest to proces znany nam wszystkim gdyż większość z nas ją przeszło. Przemiana bohatera wynika zmienności natury ludzkiej popartej czynnikami zewnętrznymi.
Literatura dostarcza nam wiele przykładów przemiany bohatera oraz tego jak owa przemiana wpływa na jego światopogląd oraz dalsze losy.
Przykładem może być Jacek Soplica ,czyli ksiądz Robak główny bohater utworu ,,Pan Tadeusz'' Adama Mickiewicza.Na początku był to ,,paliwoda/kłótnik'' ,dzięki tupetowi i pieniactwu zdobył sławę wśród okolicznej szlachty.Kierował się w życiu uczuciem,nie rozumem,przeżywał silne namiętności:miłość,chęć zemsty.Był porywczy ,wybuchowy,pewny siebie.Nie dbał o dobro Rzeczypospolitej.
Po przemianie przybrał nazwisko robak na znak pakory.Został emisariuszem .Stał się cichy, spokojny, opanowany, rozważny ,skromny.Był także dojrzałym patriotą.
Z kolei Marcin Borowicz z książki ,,Syzyfowe pracę'' w chwili opuszczenia domu absolutnie nie był przygotowany do samodzielnego życia.Dorósł i zmężniał dopiero w Klerykowie, dzięki przyjaźni i trudnym warunkom nauki.
W książce opowieść wigilijna Charlesa Dickena zmienia się Ebenezer Scrooge .Na początku ksiązki był bezduszny,bezwzględny,cyniczny.Na szczęście zmienia swoje postępowanie -pojawienie się duchów odmienia jego życie.Bohater postanowił się całkowicie zmienić .
Przemianę przeszedł także syn marnotrawny z jednej z przypowieści. Odszedł on z domu rodzinnego i używał życia jednakże czas spędzony poza domem pozwolił mu zrozumieć, że jego miejsce jest przy rodzinie i że nigdzie indziej nie będzie szczęśliwy.

4 2 4
2010-01-22T17:05:30+01:00
Kazdy z nas zapewne zna przejmująca historię opowieści wigilijnej. W tej niezwykłej tresci jesteśmy swiadkami niesamowitej przemiany głownego bohatera, która chce wam przedstawić. Scrooge to skąpy, złośliwy i zamknięty w sobie człowiek, kóry jest cynicznie nastawiony do świata. Myśli tylko o pieniądzach dlatego tez jest samotny bez przyjaciół. Jego przemiana na lepsze następuje stopniowo. Początkowo kieruje nim strach ale z biegiem akcji bohater poddaje się metamorfozie. Po wizycie duchów, Scrooge zachowuje się tak jakby faktycznie postanowił sie zmienić- staje sie uprzejmy, życzliwy i to nie tylko na pokaz. Zrozumiał, że każdy człowiek ma tylko jedną szanse na zmianę swego losu- on zrozumiał ostrzeżenie dane mu przez duchy i swojej szansy nie zmarnował. Spełnianie dobrych uczunków traktuje jak przyjemnosc a nie pokute. Zupełnie nie przejmuje się tym, ze swym dawnym znajomym moze wydawać sie smieszny. Przemiana Scroog"a następowała stopniowo- jak wedrówka z pierwszym duchem ujawnia, ze Scroog jest wrażliwym człowiekiem. Być moze, zmieniłby się on nawet bez odwiedzin kolejnych duchów.
Moim zdaniem ta historia jest barzdo poruszająca. I mimo ze nie napisana współczesnie jest opowieścia nie przemijającą. Wciaż aktualna. Kazdy z nas z pewnoscią zna osoby które w pogoni za pieniądzem zatraciły najważniejsze wartości.
1 4 1