Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-22T14:17:56+01:00
Karol wielki mógłby być przykładem współczeście rządzących, ponieważ był on mądrym, sprawiedliwym władcom. Wiedział jak rządzić i umiał robić to tak, aby jego kraj żył w spokoju i dostatku. Poprzez jego rządy nasze terytorium zyskało wiele ziemi.

Karola nazywano Wielkim, ponieważ podczas swoich rządów państwo Franków zyskało wiele ziemi. Wprowadził on także system lenny. Był on wspaniałym władcom i za jego sprawą państwo wiele zyskało.

2010-01-22T14:43:25+01:00
1.Karol Wielki - tórca potęgi państwa Franków.
Karol zasłużył sobie gdzy podbił Saksonię. Była to bardzo okrutna i brutalna misja chrystianizacyjna. Poza tym podbił tak wiele ziem, ze granice za jego panowania rozszerzyły się prawie na całą Europę zachodnią.
Pojawił się w jego państwie system, który przetrwał kolejne wieki i stał się charakterystycznym systemem gospodarczo-społecznym w średniowieczu. Mowa tutaj o systemie lennym, zwanym także feudalnym. System ten polegał na hierarchii zależności. Kolejne stopnie tych zależności tworzyły, tzw. drabinę feudalną. Na jej wierzchołku był król, potem duchowni (biskup albo arcybiskup), niżej - rycerstwo, a na dole - chłopi.

2010-01-22T16:06:31+01:00
Karola nazywano wielkim ponieważ: budował kościoły,klasztory,szkoły. podbił on wiele krajów sąsiadujących z królestwem Franków.na opanowanych przez siebie ziemiach osadzał frankijskich rolników.odniósł także wiele zwycięstw nad plemionami, które napadły na wschodnie tereny jego państwa.