Odpowiedzi

2010-01-22T15:18:06+01:00
Zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem, że dziś nie łatwo jest być dorastającym nastolatkiem. Obecna czasy nie są łatwe dla dorosłych,a tym bardziej dla ludzi młodych, których charakter i postawa społeczna dopiero się kształtują. Życie stawia na naszej drodze liczne niepowodzenia i pułapki, przy których pokonywaniu nie zawsze mamy na kogo liczyć.
Pierwszą przeszkodą którą wymienię, są ostatnio wszechobecne nałogi.Wszelkie wygórowane wymagania stawiane młodzieży przez rodziców i szkołę rodzą stres. Aby uwolnić się od stresu młodzi ludzie często sięgają po alkohol, narkotyki czy papierosy, bo właśnie istnieje taka zgubna "moda".Sytuacja ta jest doskonale przedstawiona w książce "Pamiętnik narkomanki" autorstwa Barbary Rosiek.Główna bohaterka upadła tak nisko, jednak potrafiła znaleźć w sobie siłę i wygrać z nałogiem. Według mnie ta książka jest o umieraniu i rodzeniu się na nowa. Inaczej umiera człowiek chory na raka niż narkoman. Człowiek który wie o swej chorobie umiera świadomie, wie że następny dzień może byś jego ostatnim dniem na ziemi. Inaczej umiera człowiek, który ginie w katastrofie lotniczej czy w wypadku. Nie zdąży mrugnąć , sekunda albo i nawet ułamek sekundy i już go nie ma.
Problemy nastolatków świetnie obrazuje amerykański film "Trzynastka", którego akcja toczy się w środowisku młodzieży szkolnej w Los Angeles. Główna bohaterka - trzynastoletnia Tracey jest początkowo wzorową uczennicą, nie sprawiającą problemów wychowawczych. Rozstanie rodziców okazuje się dla niej dużym psychicznym przeżyciem. Znudzona monotonią swojego życia zaprzyjaźnia się z Evie - najpopularniejszą dziewczyną w szkolę. Pod jej wpływem zmienia się nie do poznania. Staje się szaloną imprezowiczką nie stroniącą od narkotyków, alkoholu i przypadkowego seksu...
Innym bardzo powszechnym problemem są, często bardzo przykre, rozwody rodziców. Myślę, że każdy z nas zna choć jedną osobę, której rodzice się rozwiedli. O powszechności tego problemu może świadczyć powstanie filmu "Na wspólnej", którego fabuła opiera się losach przyjaciół, dawnych wychowanków domu dziecka, którzy jako dorośli ludzie zakładają spółdzielnię, zarządzającą apartamentowcem na tytułowej ulicy Wspólnej w Warszawie.
Nie wszystkie te problemy dotykają każdego z nas, a przynajmniej nie w takim stopniu. Niewątpliwe jest jednak, że każdy młody człowiek ma wiele problemów, zarówno "klasycznych", typowych dla wielu pokoleń, jak i całkiem nowych, niewyobrażalnych we wcześniejszych czasach. Sądzę, że udowodniłam i zobrazowałam tezę postawioną w temacie mojego wypracowania.

To by było na tyle, bo nie wiem jakiej długości to ma być.
Jeżeli za mało, możesz dopisać jeszcze coś o innych problemach, np. anoreksji, bulimii, uzależnieniu od komputera... Jak dobrze wiesz, problemów jest wiele, więc sądzę że nie będziesz mieć z tym problemu.
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-22T20:25:21+01:00
Żyjemy w XXI wieku, w czasie kiedy młodzież ma coraz więcej swobody i chce wcześniej wkroczyć w dorosłe życie, aby móc całkowicie zrealizować swoje plany i postanowienia. Jednak ta droga ku dorosłości nie zawsze jest tak łatwa i prosta jaka się wydaje. Młodzi ludzie spotykają wiele przeszkód i problemów, które nie łatwo jest rozwiązać. Każdy nowy dzień jest dla nich kolejnym wyzwaniem i przygotowaniem do przyszłości. Dlatego uważam, że bycie nastolatkiem nie jest czymś łatwym, w wręcz przeciwnie; czymś bardzo trudnym. Aby utwierdzić was w moim przekonaniu powołam się na kilka faktów:
Młodzi ludzie sporą część czasu spędzają na nauce, nawet po powrocie ze szkoły nie mają dla siebie zbyt dużo czasu, bo pozostałe im godziny wypełnia odrabianie zadań domowych i przygotowanie się do następnego, ciężkiego dnia w szkole.
Nawiązując do poprzedniego argumentu mogę zauważyć, iż nastolatkom bardzo brakuje rozrywki. Jak każdy młody człowiek chcą się bawić, jak najwięcej przebywać z rówieśnikami, a tak naprawdę poza szkołą nie pozostaje im na to dużo czasu. Dlatego, niestety nastolatek, który pragnie w życiu osiągnąć coś więcej i wyrosnąć na mądrą, szanowaną osobę ma bardzo mało możliwości aby umilić sobie życie, gdyż do tego również potrzebny jest czas.
Ponadto na młodych ludzi w każdej chwili czyha wiele niebezpieczeństw. Alkohol, papierosy, narkotyki są przecież powszechne w dzisiejszym świecie. Nie trudno jest popaść w jakikolwiek groźny dla zdrowia nałóg. A przecież żadna młoda osoba nie chce być inna i nie chce odstawać od reszty znajomych. Dlatego często nie potrafią odmówić, Kiedy najlepszy przyjaciel czy przyjaciółka proponuje im spróbować.
W wieku kilkunastu lat nie posiadamy własnych środków utrzymania. Często sprawia nam to duży zawód, bo nie możemy sobie pozwolić na zakup upodobanej rzeczy, sprzętu i wielu innych. Dlatego pozostaje nam poprosić o pieniądze rodziców, a przecież ich nie zawsze stać na to, aby zaspokajać nasze młodzieńcze zachcianki. To staje się źródłem licznych konfliktów, które psują atmosferę rodzinnego ciepła.
Ostatni fakt, który chce przedstawić to nastoletnie miłości. W tym wieku zainteresowanie płcią przeciwną wciąż rośnie. Dochodzi do wielu zauroczeń a nawet głębszych uczuć. Każdy chce mieć tą drugą połówkę, która będzie nas wspierać i pocieszać w trudnych chwilach. Niestety czasem taka miłość sprawia nam dużo bólu i przykrości, gdyż nie zawsze bycie z tą drugą, konkretną osobą jest nam pisane.
Po przedstawieniu tych kilku argumentów z cała pewnością stwierdzam, że moja teza jest jak najbardziej słuszna. Teraz chyba nikt nie ma wątpliwości, iż bycie nastolatkiem nie jest tak łatwe, jakie mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ten czas przysparza nam wielu problemów, a więc nie bez powodu nastoletni okres naszego życia nazywamy ?trudnym wiekiem?. Określenie to jest bardzo trafne, nie mam co do tego wątpliwości, gdyż młodzieńczy świat to ciągłe utrudnienia i stawianie czoła przeciwnościom losu. Zapewne każdy pamięta jak to było mieć ?naście lat i jak ważnym okresem w naszym życiu był właśnie ten czas.

Chyba jest dobrze chyba tak to miało być :-)
13 4 13