Odpowiedzi

2009-10-01T15:00:29+02:00
Pan Tomasz jest mieszkańcem Warszawy. To starszy człowiek,z wykształcenia jest adwokatem. Dawniej pracował w sądzie, z zamiłowania jest kolekcjonerem dzieł sztuki i wytrawnym znawcą muzyki, malarstwa i teatru. Miał rumianą twarz, zawsze nosił elegancki płaszcz i bywał bardzo zamyślony. Pan Tomasz jest stanowczy , mądry i doświadczony.Na ulcy lubił się przygladać urodziwym kobietom.
Zwrócił uwagę na swą mała sąsiadkę,na chorą dziewczynkę i okazało się, że był również człowiekiem współczującym i wrażliwym na nieszczęcie innych.

DZiewczynka jest córką jednej z kobiet mieszkahjących na przeciwko pana Tomasza. DZiewczynka ma osiem lat na skutek ciężkiech choroby straciła wzrok. Była bardzo smutna.Prawie nigdy się nie uśmiechała, nie śpiewała ,nie miała koleżanek .
Wczesmiej mieszkała w domu gdzie mogli wchodzić kataryniarze, wtedy zawsze się coś działo i nigdy sie nie nudziła. W kamienicy , w której mieszka pan Tomasz , było bardzo cicho.
2 5 2
2009-10-01T15:02:43+02:00
PAN TOMASZ
Miał około 50lat. Pracował jako adwokat i był wiernym miłośnikiem sztuki. Był właścicielem galerii obrazów, która budziła zachwyt. Mieszkał w Warszawie, w kamienicy przy ulicy Miodowej. Miał rumianą twarz, szpakowate faworyty i siwe łagodne oczy. Chodził pochylony trzymając ręcę w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę,a w pochmurny dźwigał jedwabny, angielski parasol. Nosił wykwintne ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła i nieco poszarzały cylinder. Był zawsze głęboko zamyślony. Od lat zwlekał z poślubieniem jakiejś damy. Drażniło go wszystko co pospolite i tandetne. Nie znosił zatłoczonych miejsc i hałasu, a w szczególności kataryniarzy i ich jarmarcznej muzyki.

NIEWIDOMA DZIEWCZYNKA
Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i koleżanką od niedługiego czasu zamieszkiwały lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza. Mała sąsiadka nie wyróżniała się szczególnie na tle innych dzieci. Ma ciemne włosy i ładną twarz zwykle pozbawioną uśmiechu. Jest ciekawa świata, ale i pełna melancholii. Nie może pogodzić się ze swoim kalectwem - następstwem nieznanej choroby, na którą zapadła w wieku 6 lat. Sprawia wrażenie wyobcowanej, pogrążonej w smutku

1 3 1