Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T12:26:34+01:00

Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego. Jeleń jest pod ochroną w niektórych okresach.

Na samicę jelenia mówimy łania, samca nazywamy bykiem, a młodego przedstawiciela gatunku - cielakiem.

Zając- gatunek ssaków, należący do rzędu zajęczaków, do rodziny zającowatych.
Wiosną i latem żywią się niewielkimi nadziemnymi częściami roślin
jesienią mogą zjadać korzonki lub inne podziemne części roślin. W zimie obgryzają gałązki drzew i krzewów, wczesną wiosną zjadają młode pędy.


Dzik – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych. Dzik jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie.
Zimą dziki bardzo głodują,ponieważ ciężko im znaleźć pożywienie.

Gatunek pod ochroną

Niedźwiedź brunatny – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych.
Na zimę przygotowuje sobie legowisko zwane gawrą i zapada w sen zimowy, z którego od czasu do czasu może się budzić. Żyje samotnie, tylko w okresie godowym w parach. W zimie samica rodzi zwykle 2–3 młodych, którymi opiekuje się aż do następnego miotu. Samica z młodymi bywa szczególnie niebezpieczna.
2010-01-23T12:57:50+01:00
Sarna-zamieszkuje prawie cała Europę,Azję mniejsza,północny iran.
arna odznacza się znaczną wybiórczością pokarmową. . W pokarmie sarny polnej przeważają rośliny uprawne. Dzienne zapotrzebowanie sarny w okresie letnim wynosi około 3 kg żeru zielonego. Do pokrycia zapotrzebowania sarny na wodę wystarczy na ogół rosa i wilgoć zawarta w roślinach.
Linienie sarny następuje dwa razy w roku na wiosną i jesienią. Pożywienie sarny latem stanowi roślinność zielna, młode liście oraz niektóre jagody i grzyby.

Jeleń-Na samicę jelenia mówimy łania, samca nazywamy bykiem, a młodego - cielakiem.Jelenie wywierają wpływ na środowisko poprzez eliminowanie roślin preferowanych jako pokarm i zwiększanie roli roślin pomijanych jako żer. W warunkach niewielkiego zagęszczenia wywierają one stabilizujący wpływ na ekosystem leśny, zwiększając jego wydajność i zróżnicowanie.
kres kryć jest w lecie, natomiast rozwój płodu rozpoczyna się późną jesienią, a porody mają miejsce podobnie jak u jeleni wiosną.


Zając- odżywia się wyłącznie pokarmem roślinnym. W skład jego jadłospisu wchodzi większość roślin uprawnych w różnej postaci, trawy i rozmaite zioła, pączki, młode pędy, a także kora grubszych gałęzi i pni drzew oraz krzewów, ponadto niektóre owoce, nasiona oraz grzyby. Pełna dzienna dawka żywieniowa zająca wynosi 800-1000 g świeżej masy Zając w zasadzie nie pije wody. Wystarcza mu woda zawarta w pokarmie oraz kropelki rosy lub deszczu na roślinach. Znane są jednak sporadyczne wypadki picia przez zające wody z rowów, kałuż.
Zimą kał zająca jest jaśniejszy, mniejszy i bardziej twardy niż latem.


Jeż-przebywają w zagajnikach i lasach mieszanych, o bujnym podszyciu, dlatego też niektórzy nazywają je jeżami leśnymi.
Jeż jest zwierzęciem owadożernym.

w zimie zapada w sen zimowy.2 5 2