Odpowiedzi

2010-01-22T20:12:35+01:00
Podróże kształca poniewaz poznajemy cos nowego inne kulury miejsca i jestesmy przez to mądrzejsi.Sspóbuj to rozwinąc a w przykładach podaj np wyprawy Martyny Wojciechowskiej lub Mickiewiczapo ktorych napisal duzo nowych dzieł
5 2 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-22T20:37:35+01:00
Od zarania dziejów i początków istnienia ludzkości historia dostarcza nam dowodów na ciągłe przemieszczanie się jednostek czy też plemion ludzkich w różnych formach, sytuacjach, celach.
Zważywszy na istotę i duże znaczenie podróży w życiu człowieka uważam, że każda forma przemieszczania się z miejsca na miejsce przynosi człowiekowi zarówno dobre jak i złe doswiadczenia, a zatem wydaje się rzeczą zrozumiałą, iż każda podróż kształci.
Najwiecej przykładów potwierdzających tezy dostarcza nam literatura. W świecie bohaterów literackich , którzy parali się wędrówką, na pierwszy plan wysuwa sie niezwykle mądry, przebiegły i zaradny król Itaki Odys. To jego postać funkcjonuje jako archetyp, czyli pierwowzór człowieka wędrownika, podróżnika, który mimo perypetii dociera do celu. Dwudziestoletnia wędrówka Odysa ubogaciła go ni tylko w wiedzę żeglarską, ale przede wszystkim dostarczyła mu nowych informacji na temat nieodkrytych lądów, niespotykanych ludów i skwapliwie skrywanych tajemnic bogów. Odys wrócił do swej Itaki mądrzejszy i bardziej doświadczony, ale przede wszystkim spragniony rodzinnego szczęścia.
Pokrewną duszą i bohaterem o podobnych perypetiach stał się całe wieki później angielski żeglarz i rozbitek Robinson Cruzoe. Otóż dla Robinsona świat i cywilizacja przestały istnieć w momencie rozbicia się jego okrętu u wybrzeży Afryki, gdzie w okolicach Gujany francuskiej przeszło mu się zmierzyć w samotności z największym wyzwaniem - z samym sobą i swoimi słabościami. Osamotnienie, ale też bujna wyobraźnia i inteligencja sprawiły, że Robinson poczuł w sobie moc twórczą i na własną miarę stworzył, a właściwie podjął próbę odtworzenia mikrocywilizacji na bezludnej wyspie. Bohaterowi udało się w końcu wrócić do utraconego niegdyś świata ludzi, ale był on wówczas bgatszym o ważne prawdy życiowe. Po pierwsze dowiedział się że człoweik to rzecz świeta, której nikomu nie wolno niszczyć i że jest on najpiękniejszym tworem Boga. Po wtóre podjął, że człowiek jest istotą stadną i że największą radość i spełnienie osiąga on żyjąc w społeczeństwie.
Gdyby nie podróże, które ludzie przebywali i ciągle przebywają pewnie nie znalibyśmy lądów innych niż te na których mieszkamy. Przykładem takiego człowieka jest Kszysztof Kolumb, który przez ciekawość, odwagę i brak strachu odkrył nowe kontynenty wcale o tym nie wiedząc. Był to bardzo mądry człowiek bez którego "nie mielibyśmy" obydwu ameryk. Jego ciekawość i odwaga sprawiła że poznaliśmy tak wcześnie życie na innych zasadach o innej kulturze, zachowaniach.
Przytoczone powyżej przykłady podróżujących niezaprzeczalnie udowadniają, że podróże mają moc kształcącą, odkrywają nowe horyzonty, możliwości i sposób rozumowania człowieka.
5 4 5