Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-22T21:10:59+01:00
Prawie wszystkie zwierzęta komunikujące się dźwiękowo robią to instynktownie. Zeberka, czyli amadyna zebrowata jest wyjątkiem: Młode samce uczą się swoich pieśni miłosnych od swoich ojców. Obecnie zespoły badawcze donoszą o zidentyfikowaniu 33 genów związanych ze śpiewem u ptaków śpiewających. Eksperci twierdzą, że ta praca otwiera nową erę w dziedzinie używania silnych narzędzi genetyki do badania biologicznych aspektów uczenia się śpiewu i być może odsłonięcia sekretu, dlaczego tak niewiele zwierząt to robi.

Wielu badaczy widzi podobieństwa pomiędzy sposobem uczenia się śpiewu przez ptaki a uczeniem się języka przez ludzi.

Przez całe lata naukowcy identyfikowali rejony mózgu zeberek, które są zaangażowane w naukę śpiewu i badali aktywność elektryczną znajdujących się tam neuronów. Badania te zaowocowały wieloma spostrzeżeniami na temat biologicznych mechanizmów nauki śpiewu, ale nie na poziomie molekularnym. Mając nadzieję na dalsze postępy, zespół dwudziestu badaczy pod przewodnictwem Kazuhiro Wady i Ericha Jarvisa z Uniwersytetu Duke w Durham, Północna Karolina, skatalogował ponad 4000 genów odpowiedzialnych za pracę lub budowę mózgu amadyny zebrowatej. Dzieląc geny na drobne fragmenty i rozkładając na szklanej płytce stworzyli mikromatrycę DNA, co pozwoliło badaczom na porównanie aktywności genów w mózgach zeberek, które śpiewały tuż przed uśmierceniem z aktywnością genów tych, które nie śpiewały.

Śpiewanie wzmaga aktywność trzydziestu jeden genów a obniża aktywność dwóch, twierdzą badacze w raporcie opublikowanym w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Chociaż opisywane geny są prawdopodobnie zaledwie trzecią częścią wszystkich genów, których aktywność zmienia się podczas śpiewu, są one zadziwiająco zróżnicowane, odpowiedzialne zarówno za sygnalizację międzykomórkową i synaptyczną, jak i przemianę białkową czy transport międzykomórkowy - mówi Jarvis. Snuje on domysły, że być może śpiewanie redukuje poziom białka, będącego produktem konkretnych genów w neuronach, dlatego wymagane jest podwyższenie ich aktywności, aby białko odbudować.

Javis wraz z kolegami pokazał także, że jest w stanie podwyższać aktywność genów w mózgu zeberki - taka możliwość jest cennym narzędziem w śledzeniu roli genów w zachowaniu. Manipulując aktywnością genów, Jarvis ma nadzieję na ostateczne określenie, które z nich są konieczne w przypadku nauki śpiewu. To może pomóc odpowiedzieć na pytanie dlaczego inne gatunki nie przejawiają takich możliwości.

Opublikowany raport pokazuje, że narzędzia genetyki wykorzystane w badaniu ptaków śpiewających są zbliżone do tych, które mogą być użyteczne w badaniach nad innymi zwierzętami. Wiele bibliotek DNA i matryc jest już w przygotowaniu, oczekuje się, że wkrótce pojawi się mnóstwo publikacji na ten temat.

proszę o naj
2010-01-22T22:01:01+01:00
Dlaczego ptaki śpiewają?
Wiemy, że ptaki śpiewają z dwóch powodów. Jeden to odstraszenie innych samców, a drugi to przypodobanie się jakiejś samicy. Śpiewające ptaki muszą wstawać wcześnie, aby pokazać rywalom, że teren jest zajęty. Śpiewanie to skuteczny sposób, aby bez użycia siły przepędzić konkurentów. Nie zawsze jest to ta sama melodia. Samce mają urozmaicony repertuar, aby niepożądani goście doszli do wniosku, że skoro jest tylu śpiewających samców, to teren jest zajęty. Samiec, którego częściej słychać, ma większe szanse, aby przyciągnąć uwagę samicy aniżeli ten, który śpiewa rzadziej. Długotrwałe śpiewy oznaczają, że samiec nie musi poświęcać zbyt wiele czasu na poszukiwanie pożywienia. Dla samicy bardziej istotna jest informacja na temat dostatku pożywienia w rewirze niż wygląd samca.