Mam takie zadanie z biologi. Mam poszczególne odcinki układu pokarmowego: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbyt. Do kazdego z nich mam napisać: co w nich zachodzi, środowisko, co jest efektem trawienia, efekty tego trawienia. Proszę o pomoc najlepszego eksperta. Potrzebuje to na poniedziałek.

3

Odpowiedzi

2010-01-23T11:54:06+01:00
Odcinek przewodu pokarmowego; opis i znaczenie
jama ustna; pobieranie, mechaniczne rozdrabnianie pokarmu, mieszanie go ze śliną, wstępne trawienie cukrów.
gardło; wspólny odcinek przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Pokarm uformowany w kęs zostaje połknięty.
przełyk; umięśniony przewód, którym porcja pokarmu jest transportowana z gardła do żołądka, dzięki fali ruchów perystaltycznych.
żołądek; gromadzenie i mieszanie, częściowe trawienie białka. Kwas solny, wydzielany przez gruczoły ściany żołądka, niszczy drobnoustroje chorobotwórcze i wspomaga działanie pepsyny. Śluz nawilża pokarm i chroni ścianę żołądka przed działaniem kwasu.
dwunastnica; początkowy odcinek jelita cienkiego, w którym rozpoczyna się intensywny proces trawienia białek, tłuszczów i cukrów.
jelito cienkie; *końcowy etap trawienia białek, węglowodanów i tłuszczów. Dzięki enzymom powstaje mieszanina substancji odżywczych, wody, witamin i soli mineralnych oraz niestrawionych resztek pokarmowych.
*Wchłanianie glukozy, aminokwasów, witamin, glicerolu i kwasów tłuszczowych do kosmków. Stąd wraz z krwią są rozprowadzane po organizmie.
jelito grube; * wchłanianie wody, soli mineralnych i niektórych witamin.
*usuwanie niestrawionych resztek w postaci kału.
1 5 1
2010-01-23T12:08:39+01:00
W jamie ustnej zachodzi rozdrabnianie i nawilżanie pokarmu. Pokarm jest nawilżany przez ślinę tworzącą się w śliniankach.
Gardło to wspólny odcinek układu pokarmowego i oddechowego. Jego ściany zbudowane są z mięśni poprzecznie prążkowanych,umożliwiających połykanie pokarmu.
Mięśnie przełyku przesuwają pokarm do żołądka.Ich skurcze mięśni są niezależne od naszej woli.
Żołądek to najszerszy odcinek układu pokarmowego.Wyściela go błona śluzowa z licznymi gruczołami wydzielającymi śluz,który nawilża pokarm.
Jelito cienkie ma około 6 metrów długości. Jego ściany wykonują ruchy perystaltyczne,czyli skurcze przesuwające pożywienie.Pierwsza częśc tego jelita to dwunastnica, do której uchodzą przewody wątroby i trzustki.Druga część posiada palczyste wyrostki i kosmki. Następuje tutaj proces wchłaniania mleczka pokarmowego do krwi i limfy.
Jelito grube ma około 1,5 metra długości.Zachodzi w nim wchłanianie wody oraz formowanie kału.
Odbyt służy do wydalania kału na zewnątrz (defekacja). Jest to zakończenie przewodu pokarmowego.
2010-01-23T12:10:38+01:00
Układ pokarmowy to skomplikowany układ składający się z narządów przyjmujących pokarm, przerabiających go na czynniki proste, o małej drobinie i wprowadzających te składniki do środowiska wewnetrznego organizmu.
Układ pokarmowy rozpoczyna się jama ustną, komunikująca się ze światem zewnętrznym przez szparę ustną, która jest ograniczona wargami - górną i dolną. W jamie ustnej mieszczą się zęby, które rozdrabiaja pokarm. Tutaj formowane są kęsy pokarmowe. Zlepia je i powleka ślina, wydzielana przez ślinianki, a formuje język, który przesuwa pokarm do gardła przez cieśń gardzieli, ograniczona łukami podniebiennymi. Pokarm trafia do gardła, następnie przełyku. Dzieli on przewód pokarmowy na część nadprzeponowa i podprzeponową. Przechodzi do rozworu przełykowego, który kończy się w żoładku. Tam pokarm zmieniany jest na papkę pokarmową i częściowo trawiony jest przez sok żołądkowy. Następnie jest jelito cienkie, które składa się z: dwunastnicy, jelita czczego i jelita krętego. W jelicie cienkim pokarm ulega dalszemu trawieniu pod wpływem soku dwunastniczego i jelitowego. Do dwunastnicy uchodzą przewody gruczołów: wątroby i trzustki. Pokarm zostaje trawiony chemicznie. Duże cząstki białek zostają rozbite na ciała prostsze, które moga przejść do błony półprzepuszczalnej jelita. W jelicie czczym i krętym następuje wchłanianie produktów trawienia. Przechodzą one do krwi, a później całego organizmu. Z jelita cienkiego reszta przechodzi do jelita grubego, które dzieli się na: jelito ślepe, okrężnicę i odbytnicę. W jelicie grubym następuje wchłanianie wody i formowanie mas kałowych, które zostają wydalone przez odbyt.