Odpowiedzi

2010-01-23T12:46:40+01:00
Mahomet w 622r. zalozyl w medynie pierwsza wspolnote wiernych, czyli islam. jej swieta ksiega jest koran. muzlumanie wyznaja wiare w jedynego boga, czyli allaha, a mahometa traktuja jak proroka. glowna zasada tej religi jest calkowite oddanie sie bogu. muzlumanie podporzadkowywuja swoje zycie pod 5 filarow wiary czyli:
- wyznanie wiary
-modlitwa
-post
-jałmużna
-pielgrzymka do mekki.
9 3 9
  • Użytkownik Zadane
2010-01-23T15:39:41+01:00
Slam (arab. الإسلام) — religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców. Szacuje się, że obecnie 1,2 miliarda ludzi (około 20% ludności świata) to wyznawcy islamu - głównie w Azji i Afryce.
Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu bądź poddanie się w sensie militarnym. Islam był początkowo religią ludów arabskich, jednak szybko rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Za ostatniego proroka islam uznaje Mahometa (Muhammada), a za ostatnią objawioną księgę - Koran. Przed Mahometem Allah miał zesłać wielu innych proroków, wśród nich Adama, Abrahama, Mojżesza i Jezusa. Jednak zawarte w Koranie objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną. Jest obecnie drugą (po bahaizmie) najszybciej rozwijającą się pod względem liczby wiernych dużą religią światową. Symbole islamu to kolor zielony i półksiężyc. Początki islamu wiążą się z osobą Mahometa, twórcy i największego proroka tej religii.Około roku 610, miał on doznać objawienia w jaskini niedaleko Mekki. Po śmierci Mahometa przywódcami Islamu zostali kalifowie. Pierwszych czterech (632-661) nazwano obieralnymi, po nich nastąpiły 2 dynastie - Umajjadów (661-750) i Abbasydów (750-1258. Po rozpoczęciu okresu dynastycznego Islam podzielił się na sunnitów zadowolonych z władzy, szyitów domagający się władzy dla zięcia Mahometa Alego Ibn Abi Taliba oraz charydżytów żądających władzy obieralnej.
7 3 7