1) Podaj funkcje krtani,tchawicy,oskrzel głównych i płatowych oraz opłucnej, a także podaj cechy budowy oskrzel płatowych????


2) Określ zależność między wielkością powierzchni wymiany gazowej a wydajnością oddychania??

Z góry dziękuję... pzdr.;))

1

Odpowiedzi

2010-01-23T15:58:53+01:00
1)funkcje krtani- Krtań jest narządem głosotwórczym. Wewnątrz krtani pomiędzy chrząstkami są rozpięte tzw. fałdy głosowe, które ograniczają przestrzeń, zwaną głośnią. Jest to właściwy aparat głosowy. Dolne fałdy głosowe są zwane strunami głosowymi.POZWALA NAM WYDOBYWAĆ Z SIEBIE JAKIŚ DŹWIĘK.

Funkcje tchawicy- Śluz wydzielany przez gruczoły śluzowe oraz falujące ruchy rzęsek ułatwiają wychwytywanie wdychanych wraz z powietrzem drobin pyłów, które usuwane są z dróg oddechowych w czasie odruchu kaszlu.
- transport powietrza do płuc;
- ogrzewanie i nawilżanie tego powietrza;
- oczyszczanie powietrza z ciał obcych

Funkcje oskrzela:
- transport powietrza do płuc;
- ogrzewanie i nawilżanie tego powietrza;
- oczyszczanie powietrza z ciał obcych
System rozgałęzień każdego z oskrzeli głównych tworzy tzw. drzewo oskrzelowe doprowadzające powietrze do każdego z płuc.

· Oskrzela główne, płatowe i segmentowe maja budowę zbliżoną do tchawicy z tą różnica, że w płatowych i segmentowych pierścienie nie mają ciągłości. Blaszka właściwa błony śluzowej zawiera włókna mięśni gładkich tworzących warstwę wewnętrzną ciągłą o ułożeniu okrężnym i zewnętrzną z ułożeniem komórek wzdłuż oskrzeli. Niezmiennie od rozmiaru wyróżniamy:
- błonę śluzową
- błonę włóknistą-chrzęstna
- błonę zewnętrzną

2)Dzięki oddychaniu komórkowemu organizmy wytwarzają energii potrzebną im do życia. Większość organizmów żywych oddycha tlenem atmosferycznym, który jest dostarczany ze środowiska w trakcie wymiany gazowej
36 4 36