Odpowiedzi

2010-01-23T16:56:21+01:00
Pasowanie na rycerza, to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego wojownika. By doświadczyc tego wyróżnienia, nie wystarczy pochodzić z bogatego i sławnego rodu, ale trzeba do tego również silnej woli i pokory. Każdy pasowany, średniowieczny rycerz, posiadał ogół cech odzwierciedlających jego osdobowość i szczególny wygląd. W drodze do sławy i popularności, bardzo pomagały mu nabyte przyzwyczajenia i spełnianie obowiązków.
Każdy prawdziwy rycerz powinien odznaczać się słusznym wzrostem, siłą i zręcznością. Jego ubiór zależał od miejsca i sytuacji, w jakiej się znajdował. Podczas odpoczynku bądź wolnego czasu, nosił włosy upięte w pątlik, skórzany kubrak ściągnięty pasem i na nogach bycze skórznie. Zupełnie inaczej wyglądał ubrany w strój wojenny, który służył mu również jako wyjściowy; miał hełm z przyłbicą, metalową kolczugę i pancerz, naramienniki a na rękach specjalne rękawice.
Średniowiecznego rycerz cechowały przede wszystkim odwaga i męstwo; bez tego nie stawiałby czoła wrogom na polu bitwy. Druga, jakże ważną zaletą polskich rycerzy, była uczciwość, można było im zaufać, a nawet zostać obdarzonym jego wiernością. Pewnie każdy prawy rycerz był patriotą. Tutaj właśnie ukazuje się ich miłość do ojczyzny. Na pierwszym miejscu zawsze stawiali honor. Woleli polec, niż przegrać i okryć się hańbą. Posiadali taką cechę, która pozornie w życiu codziennym może wydawać sie niepotrzebna, ale kiedy przyjdzie potykać się bądź spędzić noc w trudnych warunkach, niezbędna okaże się taka wytrzymałość, której każdy zagraniczny rycerz pozazdrościłby polskiemu. Chyba już ostatnią zaletą średniowiecznego rycerza jest szacunek i rycerskość wobec kobiet-usługiwanie przy stole, podawanie wody święconej w kościele, przy wyjazdach-odbieranie upominku od damy serca.
W życiu codziennym rycerze niewiele różnili sie od nas. Lubili spędzać swój wolny czas słuchając śpiewów i uraczając się sytym jedzieniem i winem, a także róznymi słodkościami. Niechętnie pili czystą wodę. Nie byli także zapalonymi czytelnikami; książek nie czytali wcale.
Do powinności pasowanego rycerza należało dbanie o swoje odznaki i stawanie do walki w każdej chwili. Obowiązkiem było także prawe wyznawanie wiary chrześcijańskiej. Należało unikać niesprawiedliwej wojny i stawać do słusznej walki.
Jest zarys cech średniowiecznego rycerza i minimum, jakie powinien spełniać każdy z nich, chcący otrzymać pas i ostrogi rycerskie-najwspanialsze z wyróżnień.
1 5 1
2010-01-23T16:57:15+01:00
Sprobuj na sciadze

http://www.sciaga.pl/tekst/32593-33 charakterystyka_srednoiwiecznego_rycerza_i_wladcy
1 5 1
2010-01-23T17:12:59+01:00
Charakterystyka rycerza

Każdy prawdziwy rycerz powinien odznaczać się słusznym wzrostem, siłą i zręcznością. Rycerza cechuje przede wszystkim odwaga i męstwo; bez tego nie stawiałby czoła wrogom na polu bitwy. Drugą jakże ważną zaletą rycerzy, jest uczciwość, można było im zaufać, a nawet zostać obdarzonym jego wiernością. Na pierwszym miejscu zawsze stawiają honor. Wolą polec, niż przegrać i okryć się hańbą. Posiadają taką cechę, która pozornie w życiu codziennym może wydawać się niepotrzebna, ale kiedy przyjdzie potykać się bądź spędzić noc w trudnych warunkach, niezbędna okaże się taka wytrzymałość. Ostatnią zaletą rycerza jest szacunek i rycerskość wobec kobiet-usługiwanie przy stole, podawanie wody święconej w kościele, przy wyjazdach-odbieranie upominku od damy serca.
W życiu codziennym rycerze niewiele różnią się od nas. Lubią spędzać swój wolny czas słuchając śpiewów i okraczając się sytym jedzeniem i winem, a także rożnymi słodkościami. Niechętnie piją czystą wodę. Nie są także zapalonymi czytelnikami; książek nie czytają wcale.
Do powinności pasowanego rycerza należy dbanie o swoje odznaki i stawanie do walki w każdej chwili. Obowiązkiem jest także prawe wyznawanie wiary chrześcijańskiej.
Zarys cech rycerza , jakie powinien spełniać każdy z nich, chcący otrzymać pas i ostrogi rycerskie-najwspanialsze z wyróżnień.
2 3 2