2/115
1.Oceń, czy konfederacja barska była aktem buntu, czy też przejawem patriotyzmu jej uczestników? Uzasadnij Odpowiedzi
2.Oceń, czy postawa Tadeusza Rejtana na sejmie rozbiorowym była świadectwem jego bohaterstwa, czy raczej braku rozwagi.Jak rozumiesz używanie również współcześnie określenie: "zachował się jak Rejtan" ?
...:jak cos jest to podrecznik do historii dla klas 2 gim. "Przez Wieki":..

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T18:22:01+01:00
1.Konfederacja barska wg mnie była przejawem patriotyzmu. Szlachta nie chciała się pogodzić z tym, że Rosja wtrąca się w nasze wewnętrzna sprawy. Było to jakby 1 powstanie przeciwko zaborcy. Konfederatom pomagała Francja, która dostarczała sprzęt oraz żywność konfederatom, ponieważ nie chciała dopuścić do wzmocnienia Rosji kosztem Polski. Może bunt szlachty był z góry skazany na porażkę, ponieważ nie mógł się równać z Rosją, ale był i tak korzystniejszy niż bezcelowe czekanie aż Rosja całkowicie podporządkuje sobie nasz kraj.

2.Tadeusz Rejtan jako nieliczny poseł nie chciał dopuścić do 1 rozbioru Polski. Był prawdziwym patriotą, nie bał się utraty majątku oraz konsekwencji. Chciał coś zrobić dla Polski, aby nie dopuścic do haniebnego czynu jakim była zgoda na zabranie naszych ziem. Określenie "zachował się jak Rejtan" rozumie w ten sposób, że ktoś zachował się jak bohater jak prawdziwy patriota.
2 3 2