1. Wypisz skutki społeczno-polityczne i gospodarcze:
pierwszej , drugiej i trzeciej wojny punickiej
2. Wypisz dowodcow i przebieg :
pierwszej, drugiej i trzeciej wojny punickiej
3. Wypisz przyczyny
drugiej i trzeciej wojny punickiej

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T18:10:39+01:00
Pierwsza wojna punicka rozpoczęła się w 264r.p.n.e jej przyczyną był spór o Sycylię.Walki prowadzono na morzu i ladzie.Dwie bitwy morskie pod Mylae i Eknomos przesadziły o zwycięstwie Rzymu.Wojna zakończyła się w 241r.p.n.e.Rzymainie zyskanli w wyniku pokoju Sycylię,która stała się pierwszą rzymską prowincją i otrzymali kontrybucję,czyli daninę pienięzną ,jaką państwo zwycięskie nakłada na państwo pokonane.
W kolejnych latach w Kartaginie narastały nastroje antyrzymskie.Jej znakomity wódz Hannibal wyprawił się na Hiszpanię i zajął sprzymierzone z Rzymem miasto Sagunt.W ten sposob rozpoczęła się w 218r.p.n.e druga wojna punicka.Hannibal z terenu Hiszpanii przeprawił się wraz z 26-tysięczną armią i słoniami bojowymi przez Pireneje,południową Galię i Alpy do Italii.W rozegranej 2 sierpnia 216r.p.n.e w bitwie pod Kannami w Apulii Rzymianie doznali druzgocącej klęski.Przez kolejnych 5 lat Hannibal toczył walki w Italii.Nie powiódł się plan zajęcia Rzymu,a w 202r.p.n.e wojska kartagińskie zostały pokonane w bitwie pod Zamą.Kartagina straciła wszystkie swoje posiadłości poza Afryką,flotę i zobowiązała się zapłacic wysoką kontrybucję oraz podporządkowac swoją politykę zagraniczną dyktatorowi Rzymu.Druga wojna punicka na wile lat osłabiła Kartaginę,któr5a już nie mogła zagrażac Rzymowi.
W 149r.p.n.e wybuchła kolejna wojna punicka.Jednak w przeciwieństwie do poprzednich,ktore były toczone o prymat w świecie antycznym,trzecia wojna punicka była wojną zaborczą.Rzymski wódz Publiusz Korneliusz Scypion Młodszy po długim oblężeniu zdobył Kartaginę w 146r.p.n.e.Miasto dosczętnie zniszczono,a mieszkańców sprzedano w niewolę.Z terytoriów kartaguińskich powstała nowa prowińcja rzymska-Afryka.
3 4 3
2010-01-23T18:10:50+01:00
Przyczynami wojen był spór o Sycylię. Obydwie potęgi dążyły do opanowania tej wyspy ze względu na jej położenie, uprawę zboża, którego bardzo potrzebowały oba państwa a zwłaszcza Rzym, który był pozbawiony takich żyznych terenów jakim dysponowała Kartagina.

I wojna punicka (264-241r. p.n.e.):
Po początkowych klęskach Rzymianie przystąpili do rozbudowy floty i szybko dorównali potędze morskiej Kartagińczyków. Rzymianie pokonali wojska przeciwnika na Sycylii, którzy zmusili Kartagińczyków do oddania im we władanie zachodniej Sycylii (stała się pierwszą prowincją Rzymu.)

II wojna punicka (218-201r. p.n.e.)
W 218r. p.n.e. armia kartagińska pod wodzą Hannibala- uprzedzając atak wojsk rzymskich na posiadłości Kartaginy w Hiszpanii.- przedarła się przez Alpy i wkroczyła do Italii. Rzymianie ponieśli wówczas szereg klęstk m.in. w 216r. p.n.e. pod Kannami wskutek czego ich stolica została bezpośrednio zagrożona.W tym czasie Rzymianie najpierw przystąpili do podboju kartagińskich posiadłości w Hiszpanii, a potem za radą Scypiona Starszego zaatakowali afrykańskie centrum kartagińskiego imperium, co spowodowało odwołanie armii Hannibala z Italii. W 201 p.n.e. Scypion Afrykański pokonał Hannibala w bitwie pod Zamą.

III wojna punicka (149-146r. p.n.e.):
Wojska rzymskie pod dowództwem Korneliusza Scypiona Młodszego zdobyły Kartaginę (w 146r. p.n.e.) i doszczętnie ja zburzyli. Afryka północna stała się kolejną prowincją rzymską.


Mam nadzieję, że w połowie pomogłam
Pozdrawiam!

3 4 3